Praktyczne porady dotyczące pozyskiwania dotacji z funduszy unijnych.
Blog > Komentarze do wpisu

Jak pozyskać środki unijne na firmę - informacje ogólne

Pieniądze dla przedsiębiorstw są dostępne w ramach następujących programów operacyjnych: Innowacyjna Gospodarka, Kapitał Ludzki, Infrastruktura i Środowisko oraz w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych. Projekty o dużej wartości i ponadregionalnym oddziaływaniu będą dofinansowane w ramach programów krajowych. Natomiast projekty o mniejszym oddziaływaniu i zakładające mniejszy budżet są finansowane z programów regionalnych. Beneficjentem funduszy mają być głównie MŚP, ale wsparcie mogą też otrzymać duże firmy ( w programach ogólnokrajowych). W poprzednim okresie programowania wielu przedsiębiorców dopasowywało swoje plany rozwoju firmy do dostępnych dotacji. Był to błąd. Chcąc uzyskać jakąkolwiek dotację nie zastanawiali się czy takie wsparcie było rzeczywiście potrzebne do rozwoju ich firm. Na skutek tego błędu beneficjenci nie byli wstanie wykazać, że wsparcie było potrzebne ich firmom.

 

Z tego powodu projekt często spotykał się z odmową przyznania dofinansowania. Ubiegając się o dofinansowanie powinniśmy się zastanowić jak nasza firma powinna wyglądać oraz funkcjonować w przyszłości. Dopiero później szukajmy środków na sfinansowanie naszej firmy.  Należy pamiętać, że dofinansowanie ma formę dotacji, czyli polega na uzupełnianiu środków własnych podmiotu realizującego projekt. Fundusze UE są oparte na zasadzie refundacji poniesionych wydatków. Oznacza to, że przedsiębiorca musi posiadać własne środki, żeby sfinansować „wkład własny”.  Na zwrot poniesionych wydatków można liczyć  poniesieniu wydatków, ich udokumentowaniu i złożeniu wniosku o refundację. Dotacja może być wypłacana w transzach. Wypłata ostatniej transzy zwykle następuje po ostatecznym rozliczeniu projektu. Wsparcie ze środków funduszy UE na charakter dotacji bezzwrotnej. Jeżeli  jednak zrealizowaliśmy projekt niezgodnie z wnioskiem i podpisaną umową o dofinansowanie będziemy musieli się liczyć ze zwrotem otrzymanej dotacji. Za środki własne uznajemy nie tylko „ oszczędności”” firmy, ale także wszelkie inne źródła pod warunkiem, że nie pochodzą z środków publicznych( przez środki publiczne rozumiemy: dotacje z budżetu państwa jak i z budżetu jednostki samorządu terytorialnego). I tak np. za środek własny możemy uznać środki pochodzące z kredytu bankowego . W wielu przypadkach zamiast umowy możemy przedstawić promesę takiego kredytu. Od niedawna wiele banków poszerzyło swoją ofertę o tzw. kredyty pomostowe.  Ogólnie przyjmuje się, że górny pułap dofinansowania z funduszy unijnych jest do 85 % kosztów kwalifikowalnych. Możliwości finansowe  przedsiębiorcy są jednym z najważniejszych kryteriów jakie bierze się pod uwagę oceniając wniosek. Jako wnioskodawca powinniśmy udowodnić, że przez cały okres realizacji wniosku jesteśmy wstanie utrzymać płynność finansową oraz przekonać instytucję, która przyznaje dofinansowanie, że dzięki realizacji projektu nasze dochody  pokryją poniesione wydatki.

 Uwaga ! Zamieszczony tekst dotyczy pozyskiwania dotacji unijnych przez firmy, które mają zarejestrowaną działalność gospodarczą i już działają. Inne zasady obowiązują wobec osób, które chciałyby dopiero założyć działalność gospodarczą.

Zobacz także inne artykuły dotyczące dotacji unijnych dla firm:

Warunki uzyskania dotacji unijnej przez firmy

Jak napisać wniosek, aby dostać dotację unijną

Jak napisać wniosek, aby dostać dotację unijną - część druga

Refundacja i zaliczka w dotacjach unijnych

Punkty informacyjne, czyli gdzie szukac informacji na temat dotacji unijnych

Przykłady projektów unijnych

środa, 24 września 2008, niobe25

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: lord Van Yuri, *.nplay.net.pl
2008/12/18 11:26:05
Hmm. Ciekawe. Dobry pomysł z blogiem :) też własnie zamierzam sięgnąć po fundusze unijne, a tutaj są ciekawie ujęte informacje. Ale pewien mankament nie daje mi spokoju. Czyli bez własnych środków nie ma opcji na rozpoczęcie działalności? Na wystartowanie potrzeba około 35tyś zł, czy trzeba najpierw samemu wyłożyć taką kwotę? Gdybym tyle miał to nie starałbym się o dotacje :)
-
niobe25
2009/02/12 17:44:37
Ogólnie istnieją dwie formy dofinansowania: refundacja, albo zaliczka. Większość programów, w tym rpo wojewodztw przewidują zwrot srodków, które wyłożyliśmy czyli refundację. Jednak ( choć tego nie jestem pewna i nie chciałabym źle doradzić) być może w przypadku działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - dla chcących założyć działalność - tutaj dofinasowanie moze byc przyznawane w formie zaliczki ( czyli pieniądze ktore otrzymujemy przed poniesieniem wydatków). Jednak radzę się tego dowiedzieć albo w Urzędzie Marszalkowskim, albo w Urzedzie Wojewodzkim Pracy.
-
Gość: gosia, *.ip.netia.com.pl
2009/04/24 16:56:12
witam ! zmam do pani pare pytan czy jest mozliwosc aby skontaktowala sie pani ze mna za pomoca maila ? bardzo mi na tym zalezy. oto moj mail gosiaczee@wp.pl . czekam na odpowiedz . pozdrawiam
-
niobe25
2009/04/25 14:23:53
Mam taką zasadę, ze piewsza nigdy nie piszę na pozostawiony w komentarzu obcy adres e-mail:). Jesli jednak jest potrzebna pomoc to prosze sie odezwac na moje gg ( po prawej stronie bloga aktywna ikonka). Pozdrawiam.
-
Gość: zuzia, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/05/19 21:20:15
witam posiadam bar gastronomie nad morzem i czy moge starac ie o jaka unijna pomoc jakt tak to na co np
-
niobe25
2009/05/20 15:34:23
Osoby, które prowadzą już działalność od pewnego czasu moga się starać o dotacje z regionalnych programów operacyjnych. Nie jestem wstanie powiedziec z jakiego dzialania, poniewaz w kazdym wojewodztwie ten dokument jest inny. Należy udać się do Urzędu Marszalkowskiego. Ogolnie dotacja jest przyznawana dla projektow zakladajacych innowacyjnosc lub jakies nowoczesne niespotykane rozwiazania np nowoczesne maszyny llinie produkcyjne itp. Po drugie wazne jest stworzenie nowych miesc pracy. No i tu powstaje problem czy w ramach prowadzenia takiego baru gastronomicznego jestesmy wstanie cos takiego zaoferowac i wykazac sie jakism pomyslem, co odroznialoby nas od innych barow? Wazny jest pomysl, ktory odnosilby sie do tych warunkow, o ktorych napisalam wyzej. A moze np oprocz baru zalozyc hotel dla turystow i skorzystac z dotacji unijnych oferowanych dla turystyki skoro to jest miejscowosc nadmorska?
-
2010/08/06 23:31:34
mieszkam na terenie wiejskim, jestem studentką anglistyki i myślę o założeniu swojej prywatnej szkoły jezykowej, jestem bezrobotna, planuję zatrudnienie 1-2 osób, jestem niepełnosprawna czy moge liczyć na jakies dotacje. Jeśli tak to z jakich programów moge skorzystać
Zobacz, gdzie możesz znaleźć przykłady projektów
Zobacz, gdzie możesz zasięgnąć informacji
Kliknij, aby się ze mną skontaktować
Kliknij, aby wejść na forum