Praktyczne porady dotyczące pozyskiwania dotacji z funduszy unijnych.
Blog > Komentarze do wpisu

Jak napisać wniosek, aby dostać dotację unijną - część pierwsza

Wielu przedsiębiorców zapewnie słyszało o możliwości pozyskiwania dotacji unijnych dla firm. Jednak dla wielu z nich mechanizm ubiegania się o środki unijne wydaje się dość „tajemniczy”. Większość osób chętnie chciałaby skorzystać z dofinansowania, pod warunkiem uzyskania jasnej, przejrzystej i rzetelnej informacji dotyczącej pozyskiwania tych środków. Przedsiębiorcy często szukają porad na ten temat w internecie lub próbują zasięgnąć informacji w jednostce samorządu terytorialnego, która zajmuje się ich pozyskiwaniem. Na rynku istnieją również prywatne firmy, które zajmują się nie tylko doradztwem, ale również przygotowywaniem takich wniosków wraz z całą potrzebną dokumentacją. Pozostają jeszcze fundacje, które udzielają takich porad bezpłatnie. Postaram się wytłumaczyć jak wygląda pozyskiwanie i gdzie oraz z jakich programów można się ubiegać o środki unijne.
 

Unia Europejska wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa, ponieważ to one zatrudniają większość czynnych zawodowo osób. Dotacja ma sprzyjać rozwojowi firmy, bo to oznacza większe dochody. Te z kolei sprzyjają zwiększeniu zatrudnienia oraz podnoszą konkurencyjność firmy

 Już na początku pojawia się problem z jakiego programu i jakiego działania możemy się o nie ubiegać. Przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dotacje unijne w ramach  następujących programów operacyjnych:

·         Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka ( wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej, inicjowanie działalności innowacyjnej)

·         Program Operacyjny Kapitał Ludzki ( dla rozpoczynających działalność gospodarczą)

·         Regionalne Programy Operacyjne ( tutaj pytajmy o dotacje w Urzędach Marszałkowskich)

·         Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw – pytajmy o dotację w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa)

·         Program Infrastruktura i Środowisko ( wsparcie projektów dostosowujących przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska)

 O możliwości wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dla osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą napisałam w moim poprzednim poście, który znajdziecie również w zakładkach na blogu. O pozostałych programach operacyjnych oraz możliwościach z nimi związanych postaram się bardziej szczegółowo napisać w najbliższych miesiącu. O tym z jakiego programu i działania będziemy korzystać decyduje wielkość firmy, wielkość inwestycji ( w tys. zł, a może nawet milionach euro), rodzaj przedsięwzięcia na które chcemy uzyskać dotację oraz nawet rodzaj prowadzonej przez nas działalności. Musimy dobrze  dobrać program i działanie, jak również złożyć wniosek do odpowiedniej instytucji. Jeśli już popełnimy na tym etapie błąd nasz wniosek zostanie odrzucony z przyczyn formalnych. Napisanie wniosku nie jest sprawą łatwą. Składamy go do instytucji, która zajmuje się przyznaniem środków ( czyli tej, która ogłasza konkurs na nabór wniosków). Wzór wniosku, biznes planu oraz inne wymagane do wniosku załączniki znajdziemy na stronie www instytucji, która ogłosiła konkurs na nabór wniosków. Wniosek wypełniamy zgodnie  z instrukcją wypełniania wniosku, regulaminem konkursu oraz wytycznych zawartych w programie operacyjnym oraz jego uszczegółowieniu, z którego chcemy pozyskać środki( też odnajdziemy je na stronie WWW instytucji ogłaszającej konkurs na nabór wniosków).

Pamiętaj!!!

  1. Staraj się pisać tak, aby  dla innej osoby było to zrozumiałe. Pisz w sposób przejrzysty, tak, aby każdy rozumiał na czym polega jego istota i twój pomysł.
  2. Bądź dokładny i bardzo uważny. Zwracaj uwagę na szczegóły. Należy sprawdzić czy  dołączono wszystkie załączniki. Czy na każdej stronie są wymagane pieczątki i podpisy. Sprawdź czy wszystkie pola i rubryki są należycie wypełnione we wniosku.
  3. Wszystko co napiszesz musi być zgodne z wytycznymi, które narzucone są przez odpowiednie instytucje. Napisanie wniosku nie jest dowolną twórczością.

W razie wątpliwości w wypełnianiu wniosku i kompletowaniu załączników nie bójmy się zadzwonić i zapytać pracowników punktu informacyjnego instytucji ogłaszającej konkurs na nabór wniosków. Lepiej pytać, niż później żałować, że coś zrobiło się źle. 

 Wniosek składamy w wersji papierowej i elektronicznej. Najpierw jest dokonywana ocena formalna wniosku np., czy dołączyliśmy wszystkie wymagane załączniki, czy wypełniliśmy wniosek zgodnie z instrukcją, czy brakuje podpisów czy pieczątek itp. Ten etap może zakończyć się w następujący sposób:

·         Odrzuceniem wniosku w całości

 ·         Dopuszczeniem wniosku do dalszego etapu konkursu

·         Cofnięciem wniosku do wnioskodawcy z prośbą o uzupełnienie braków

Na stronie instytucji ogłaszającej nabór  wniosków pojawi się ogłoszenie z listą wniosków, które przeszły ocenę formalną.Drugi etap to ocena merytoryczna.

Uwaga ! Zamieszczony tekst dotyczy pozyskiwania dotacji unijnych przez firmy, które mają zarejestrowaną działalność gospodarczą i już działają. Inne zasady obowiązują wobec osób, które chciałyby dopiero założyć działalność gospodarczą.

Zobacz także inne artykuły dotyczące dotacji unijnych dla firm:

Warunki uzyskania dotacji unijnej przez firmy

Jak napisać wniosek, aby dostać dotację unijną - część druga

Refundacja i zaliczka w dotacjach unijnych

Punkty informacyjne, czyli gdzie szukac informacji na temat dotacji unijnych

Przykłady projektów unijnych

piątek, 03 października 2008, niobe25

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Syl_vika, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/10/27 19:13:21
Bardzo profesjonalny blog, który pomaga mi poruszać się po labiryncie funduszy unijnych. Dziękuję za wszystkie wpisy - z niecierpliwością oczekuję na następne.
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/10/29 09:59:26
Dzięki wielkie. Mam nadzieję, że to kiedyś przerodzi się w konkretniejsze korzyści hihi.
-
2012/06/17 14:03:32
Wiedza i Praktyka - opinie
Fajny artykuł! Wiele objaśnia. Niedawno sama poszukując informacji zdecydowałam się na zamówienie kilku poradników z wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Zainteresowały mnie materiały na temat pozyskiwania funduszy unijnych, a także wiele innych ciekawych poradników o finansach, rachunkowości i księgowości. Twórcy artykułów są bardzo rzeczowi i nie zarzucają czytelnika zbędnymi szczegółami - dokładnie to czego szukasz. Wysyłkowa forma sprzedaży jest przy tym dla mnie bardzo wygodna. Ze względu na ciągłe zmiany w prawie dużo skorzystałam na prenumerowaniu Wiedzy i Praktyki.
Zobacz, gdzie możesz znaleźć przykłady projektów
Zobacz, gdzie możesz zasięgnąć informacji
Kliknij, aby się ze mną skontaktować
Kliknij, aby wejść na forum