Praktyczne porady dotyczące pozyskiwania dotacji z funduszy unijnych.
Blog > Komentarze do wpisu

Wsparcie dla wiejskich przedsiębiorców z dotacji unijnych

Jednym z celów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 -2013 jest pomoc w tworzeniu i rozbudowie mikroprzedsiębiorstw, znajdujących się na obszarach wiejskich. Rozwój przedsiębiorczości ma się przyczynić do wzrostu zatrudnienia na terenach wiejskich. Wielkość dotacji zależy od ilości osób zatrudnianych w naszym mikroprzedsiębiorstwie. Na dotację w wysokości 100 tyś. zł możemy liczyć, jeśli biznesplan przewiduje utworzenie od 1 do 2 miejsc pracy. Dotację w wysokości 200 tyś zł otrzymamy, jeśli przewidujemy zatrudnienie więcej niż 2, a mniej niż 5 osób. Dofinansowanie w wysokości 300 tyś. zł zostanie nam przyznane, jeśli w biznesplanie zakładamy utworzenie 5 nowych miejsc pracy. Pomoc finansowa stanowi maksymalnie 50 % kosztów kwalifikowanych. Przyznawana jest w formie refundacji.

Dotacje przyznawane są na inwestycję związane z tworzeniem i rozwojem przedsiębiorstw, które działają  w następującym zakresie: usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, usług dla ludności, sprzedaży hurtowej i detalicznej, rzemiosła lub rękodzielnictwa, robót i usług budowlanych oraz instalacyjnych, usług turystycznych  oraz związanych ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem, usług transportowych, usług komunalnych, przetwórstwa produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, magazynowania lub przechowywania towarów, wytwarzania produktów energetycznych z biomasy, rachunkowości, doradztwa lub usług informatycznych.*

 Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wynikają również wymogi dotyczące siedziby, oddziału, miejsca zamieszkania czy też miejsce położenia nieruchomości. Powinny one znajdować się w miejscowości należącej do:

 -gminy wiejskiej albo

-gminy miejsko –wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tyś mieszkańców, albo

-gminy miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tyś mieszkańców.

 

Wymienione wyżej wymogi odnoszą się również do obszarów wiejskich zgodnie z najstarszą definicją tj. miejscowości należących do:

-gminy wiejskiej albo

-gminy miejsko–wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 20 tyś mieszkańców, albo

-gminy miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tyś mieszkańców*

 

O wsparcie mogą się ubiegać nie tylko osoby fizyczne, ale również osoby prawne, wspólnicy spółki cywilnej i spółki prawa handlowego. Wnioski należy składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 * Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 -2013. str. 280

piątek, 30 stycznia 2009, niobe25

Polecane wpisy

Komentarze
2009/01/31 20:20:42
witam
.. moja firma planuje zakupić linię produkcyjną do prod. "pellet" i wytwarzać je z odpadów zwierzęcych oraz z leśnych i z tartaków /trociny,kora/ a także z siana i słomy,....gdzie i w którym momencie starać się o dotacje /nigdy o nie nie pisaliśmy-nie mamy pojęcia!!!/... czy można starać sie o dotacje na zakup całej linii prod. , czy też o dotacje na zakup ww komponentów-składników pelet.... a gdy będziemy sprowadzali np.z zagranicy łuski słonecznika czy też cały pellet słonecznikowy - czyw tedy można starać się o dotacje ? DZIĘKI ... mój mail ... juramalster@gmail.com ... pozdr jm
-
niobe25
2009/02/12 17:41:27
Rozumiem, że jest pan przedsiębiorcą i chce pan uzyskać dofinansowanie na utworzenie nowoczesnej i innowacyjnej linii produkcyjnej pellet - z tego co udało mi się ustalić, mam rozumieć, że jest biopaliwo, wykorzystywane np. do ogrzewania domu, czy tak? W takim razie myslę że dotację udałoby się uzyskać w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Pana województwa, ponieważ to one wspierają przedsiębiorców w ramach wszelkich rodzajów innowacji i technologii - plusem jest to, że dodatkowo pański projekt jest korzystny dla środowiska. . Doradzam wejść na stronę Urzędu Marszałkowskiego Pana województwa i poczytać o RPO, ewentualnie zadzwonić - urzędy mają swoje punkty informacyjne ( ewentualnie departamenty) i kompetentne osoby udzielające informacji na temat pozyskiwania dotacji. Co do harmonogramu ogłaszania konkursu i naboru wniosku - o tym również decyduje Urząd Marszałkowski.

-
Gość: A., *.dyn.orange.at
2009/03/10 19:21:31
Witam,

mam pytanie odnosnie dzialania 3.2. Tworzenie i rozeoj mikroprzedsiebiorstw

W rozporzadzeniu do niego czytamy, ze
pomoc jest przyznawana na operacje:

"ktorej realizacja nie zostala rozpoczeta przed dniem zlozenia wniosku o przyznanie pomocy".
Otwieram firme produkujaca blachodachowke. Stadium jest w miare zaawansowane chociaz jeszcze nic nie wyprodukowalam.
Zakupilam linie produkcyjna - mam faktury z marca i grudnia.
Czy z wziecia udzialu w dzialaniu 3.2. wyklucza mnie fakt, ze linia produkcyjna jest juz zakupiona a ja nie moge starac sie o jej refundacje, poniewaz ponioslam koszty przed zlozeniem wniosku o dotacje?
Refundacje jakich kosztow moge w takim razie zawnioskowac- kosztow zatrudnienia pracownikow, zakupu komputerow itp., w jakim wymiarze?

DZiekuje z gory za odpowiedz,
A.
-
niobe25
2009/03/10 20:15:16
Zazwyczaj jest to taka zasada, ze wlasnie koszty poniesione wczesniej nie podlegaja refundacji. Ogolnie, gdyby pani sobie wybudowala np oczyszczalnie sciekow ( , a pozniej chcialabym brac udzial w takim projekcie w ramach prowu to wowczas nie byloby zwrotu rownież). Powiem szczerze, ze nie znam sie w tej kwestii w szczegolach ( tym bardziej, że sie w tym nie specjalizuje ani nie pracuję w jednostce przyjmującej takie wnioski), najprosciej isc lub zatelefonowac do tej instytucji ( Agnecja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), gdzie udzielą rzetelelnej informacji na wszystkie Pani pytania, ale wydaje sie niezwykle prawdopodobne, że tak jest. Nie chce jednak wprowadzac w błąd, wiec zalecam jednak rozmowę z kompetentnymi osobami, gdzie posiadają odgórne wytyczne z ministerstwa.
-
Gość: maryśka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/03/16 15:55:42
właśnie o to mi chodziło. dziękuję za bardzo szczegółowe informacje. teraz jedyną informacją na której mi zależy to miejsce gdzie takowy wniosek mogłabym zlożyć. mieszkam w województwie opolskim, więc prawdopodobnie to właśnie Opole będzie moim celem. jeśli to możliwe proszę też o maila z odpowiedzią na adres zimalunia@onet.eu
-
niobe25
2009/03/16 19:16:59
Odpowiedż jest poście Agencja restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - muszą być oddziały powiatowe, w końcu rolnicy tez gdzieś się ubiegają o dofinansowanie. Warto sprawdzic na stronie internetowej czy jest juz nabor. Co prawda w ramach PROWU skladamy tez wnioski do Urzędu Marszałkowskiego ( tak jest w moim województwie) ale to już dotyczy całkiem innych działań.
-
Gość: natalia, 94.254.221.*
2009/03/23 22:17:40
Witam,
chcialbym załozyc z firme zajmujaca sie kompleksowa organizacja ślubów,mam 23 lata bedzie to moja pierwsza działalnosc,chcialam uzyskac z UE pieniadze na pierwsza dzialalnosc jak i rowniez Dofinansowanie terenow wiejskich.Czy moza te dowfinansowania łaczyc? Jezeli tak to w jakiej kolejnosci rozpoczać dzialania.
Z gory dziekuje,pozdrawiam
-
niobe25
2009/03/31 19:55:38
Nie można łączyć
-
Gość: Piotr, *.adsl.inetia.pl
2009/04/07 12:48:11
Prowadzę działalnośc gospodarczą (handel art. spozywczymi hurtownia) Posiadam działkę w okolicach wiejskich . Chciałem pobudować niewielki magazyn na przetrzymywanie towaru , oraz zagospodarować działkę w dalszej kolejności zatrudnić nową osobę . Czy mogę się starać o dodatcje ?? I gdzie moge dowiedzieć sie czegoś więcej na ten temat ??
-
niobe25
2009/04/07 19:21:18
Odpowiedź zawarta jest w poście, jak również w odpowiedziach na poprzednie komentarze. Szczegółowych informacji na temat tego działania udzielaja pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - nalezy sie udać do np oddziałów powiatowych, bo takie istnieją
-
Gość: Joanna, 94.251.143.*
2009/04/29 11:41:34
Dzień dobry. W związku z budową domu jednorodzinnego planujemy z mężem zakup przydomowej oczyszczalni scieków. Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie poniesionych kosztów?
-
niobe25
2009/04/29 16:27:35
Odpowiedzią na pani pytanie jest wcześniej napisany post. Podaje link
funduszeunijne1.blox.pl/2009/04/Dotacje-unijne-na-odnawialne-zrodla-energii.html

Dodam jeszcze, że dotacje unijne w wypadku przydomowych oczyszczalni ścieków nie przysługują, gdy juz wcześniej sami sobie ją założyliśmy. Czy inaczej mówiąc mozemy sie starac o dotację, gdy jeszcze nic nie zrealizowaliśmy.
-
Gość: Maciej_G., *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/05/20 08:43:56
Mam pytanie czy mogę się starać o dotację na otwarcie niewielkiego gosp. ogrodniczego o pow. do 3000 m2. W tym budowa niewielkiego magazynu i zakup kilku maszyn (kilka mam od rodziców) oraz ogrodzenie terenu siatką. Ziemia, na której miałoby powstać to gospodarstwo należy do moich rodziców, czy będą musieli mi ją przepisać żebym mógł starać się o dotację? Będę musiał zatrudnić również min. jedną osobę do pracy.
Dziękuję za odpowiedzi.
Mój e-mail: lutor24@vp.pl
-
niobe25
2009/05/20 16:01:46
Od razu zaznaczam, ze najslabiej poruszam sie w temacie dotacji dla rolnikow i nie wiem czy bede mogla pomoc. Pierwsze pierwsza mysl jak mi przyszla to dzialanie: Ulatwianie startu mlodym rolnikom, bowiem pisze pan ze chce pan zalozyc wlasne samodzielne gospodarstwo, a nie np dzialanosc gospodarcza. Druga mysl to dotacja na rozpoczecie dzialalnosci nierolniczej przez czlonka rodziny rolnika, ale warunkiem jest prowadzenie takiej dzialanosci jaka jest w rozporzadzeniu plus inne warunkifunduszeunijne1.blox.pl/2009/05/Dotacje-dla-rolnikow-na-rozpoczecie-i-rozwoj.html. Zalecam udanie do Agencji Modernizacji i Rolnictwa, poniewaz to one zajmuja sie tymi kwestiami i dotacjami dla rolnikow, a jak mysle ze jako syn osoby pracujacej na roli dobrze pan o tym wie:) Pozdrawiam
-
Gość: Zainteresowany, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/05/28 19:37:59
Witam. Czy gdybym chciał korzystać z ww dotacji czy wchodzi w grę franchising?
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/05/28 20:29:46
Z tym problemem spotkalam sie tylko raz, przy okazji dzialania 6.2 PO Kapitału Ludzkiego na rozpoczęcie działalności gospodarczej w zwiazku z interpretacją Wojewodzkiego Urzedu Pracy. Pytanie brzmialo _Czy mogę wykupić licencję franczyzy ze środków otrzymanej dotacji?
"Tak. Wszystkie koszty, które są potrzebne do uruchomienia działalności gospodarczej są kwalifikowalne, z zastrzeżeniem, iż nie można przeznaczyć więcej niż 40% dotacji na aktywa obrotowe". Czy chodziło Panu o to? Mam nadzieje, ze tak.
-
Gość: maja, *.jgora.dialog.net.pl
2009/06/01 15:08:12
Witam, mąż chce otworzyć w miejscowości nie posiadającej praw miejskich warsztat samochodowy - czy może starać się o dofinansowanie z ARiMR? Dodam że stara się o środki z PUP na rozpoczęcie działalności.
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/06/01 18:36:00
Dotacji nie mozna laczyc, nawet przeciez w pupie jet wymog ze w ciagu ostatnich 5 lat nie mogl korzystac z innych funduszy i srodkow publicznych, wiec albo lub to. Po drugie dotacji tak sobie nie mozna laczyc na rozpoczecie dzialanosci gospodarczej z roznych zrodel jakie przewiduje Unia. A szczegolowych informacji na temat wsparcia na obszarach wiejskich jak sama Pani napisala udziela armir.
-
Gość: Zainteresowany, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/06/04 17:52:25
Dziękuję za pomoc :))
-
Gość: kamilXXPO, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/17 21:04:55
Witam,chciałbym się dowiedzieć czy dostanę datacje na usługi transportowe,planuję zakup auta dostawczego i lawety.Z góry dziękuje za odpowiedz.
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/18 11:59:20
Wyczerpująca odpowiedx znajdzie Pan w tym linku. Pozdrawiam.
www.funduszeeuropejskie.gov.pl/FAQ/Strony/zakup_nowe_samochody.aspx
-
Gość: Alik, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/20 17:29:15
Witam
czy można starać się o dotację za zakup samochodu, który służyłby jako taksówka?W firmie byłby by dwie osoby - właściciel i pracownik .
-
2009/07/20 18:10:59
witam chce otworzyć bar z bilardem na wsi czy mogę starać się o dotacje na zakup budynku przeznaczonego na ten lokal pozdrawiam !!!!!
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/20 23:21:49
Do Alik:
Odpowiedż jest w poniższym linku
www.funduszeeuropejskie.gov.pl/FAQ/Strony/zakup_nowe_samochody.aspx.
Może się Pan starać o dofinansowanie w ramach następujacego działania, o ktorym piszę tutaj:
funduszeunijne1.blox.pl/2009/05/Dotacje-unijne-na-rozpoczecie-dzialalnosci.html
funduszeunijne1.blox.pl/2009/05/Dotacje-unijne-na-rozpoczecie-dzialalnosci-1.html
Ponadto osoby udzialejace wsparcia w ramach prowadzonych szkoleń rozwieją Pana watpliwości co do kwalifikowalności kosztów i otrzymania dotacji, także nie tylko zwiazanych z zakupem samochodu, ale innych pozostałych kosztów prowadzenia działalności. Zalecam wizytę w Wojewodzkim Urzędzie Pracy w celu zasiegnięcia inforamcji na temat możliwości skorzystania z tego działania.Do Sławek:

Zakładam, ze czytał Pan tekst na temat wsparcia działalności gospodarczej na terenach wiejskich (ten powyżej). Instytucją, która udzieli Panu odpowiedzi na te i wiele innych pytań jest Agencja Restruktyryzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Druga możliwość to ubieganie się o dotację w ramach działania 6.2 POKL
Podaję linki z informacjami na ten temat:
funduszeunijne1.blox.pl/2009/05/Dotacje-unijne-na-rozpoczecie-dzialalnosci.html
funduszeunijne1.blox.pl/2009/05/Dotacje-unijne-na-rozpoczecie-dzialalnosci-1.html
Właściwym organem na temat udzielania informacji dotyczących wnioskowania o dotacje i kwalifikowalnosci kosztów jest Wojewodzki urzad pracy oraz instytucja prowadząca szkolenia.
Zyczę powodzenia.
-
Gość: iza, *.internetdsl.tpnet.pl
2009/07/21 14:35:36
Witam Serdecznie! Chcialabym otworzyc z wspólnikiem dom spokojnej starości (działalności jeszcze nie mamy zarejestrowanej) Mamy ziemię na wsi ok. 4 ha pod miastem, potrzebujemy ok 500 tys. zł.- budowa obiektu,projekty, pozwolenia, profesjonalne wyposażenie pokoi, zaplecze sanitarne, sprzęty rehabilitacyjne, zagospodarowanie terenu. Miałaby to być kompleksowa obsługa. Czy jest mozliwe uzyskanie takiej kwoty? jakie działanie przewiduje taką pomoc? Gdzie trzeba pisać i jaki dokumenty sie składa? Proszę o pomoc! Pozdraiwam Iza
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/21 17:27:43
Dość ciekawe pytanie. Na razie nie jestem wstanie dać odpowiedzi na pytanie, nie spotkalam sie z tym nigdy, powiem szczerze nie mam zielonego pojęcia, trochę poszperam, może coś znajdę. Jeśli nie znajdę albo juz nawet teraz to proponuje wejść na zakładkę pukty informacyjne i wejśc na swoje wojewodztwo. Z Europejskiego Funduszu Społecznego mozna finansowac wiele działań wpierajacych dzialania spoleczne jednak beneficjentami z reguly sa to osrodki pomocy spolecznej, powiatowe centra pom spol, urzedy pracy i organizacje rzadowe i jeszcze osoby fizyczne ale na rozpoczecie działalności gospodarczej. Nie wiem czy jest to mozliwe. Po drugie mozna by sie spytac w Wojewodzkim Urzedzie Pracy czy to dzialanie miesci sie w ramach dzialania 6.2 kapitalu Ludzkiego na rozpoczecie działlaności gospdarczej. Radzę zadzwonić ja najszybciej. Jesli nawet sie miesci to mozna dostac do 40 tys plus wsparcie pomostowe i ponadto budowa nie jest kosztym kwalifikowalnym, czyli Pani za to nie zwroca. Gdyby miala Pani juz dom i chciala przystosowac, przerobic np dla niepelnosprawnych to tak ( jest mozliwosc zwrotu) ale nie budowa calosci.

Jak mowię: raz zadzwonic do Wojewodzkiego urzedu pracy
Dwa spytac się jeszcze o mozliwosci wnioskowania z RPO - Urzad Marszalkowski.
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/21 18:03:13
Jeszcze raz do Pani Izy: znalazlam informację na temat domów pomocy spolecznej. Moim zdaniem wlasciwe byloby zainteresowac się Regionalnym Programem Operacyjnym w Pani wojewodztwie. Nie wiem z jakiego jest Pani wojewodztwa. Ja jestem z łódzkiego i jest to oś priorytetowa V infrastruktura spoleczna. Moga z niego korzysta przedsiebiorcy. Jesli jest Pani z innego województwa niech Pani dzwowni do Urzedu Marszalkowskiego, poniewaz rpo kazdego wojewodztwa jest inne. Co do budowy domu w ramach rpo sa kwalifikowalne koszty budowy budynkow w przeciwienstwie do Europejskiego Funduszu Spolecznego, wiec bylaby duza szanas zrealizowac Pani plany. Powodzenia.
-
Gość: loniewlj, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/08/30 21:42:12
Jestem zaintersowany zalozeniem domu spokojnej starosci. Posiadam dzialke w ciekawym miejscu. Prosze a jakie kolwiek informacje zwiazana z uzyskaniem dotacji Unijnej na ten projekt.
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/05 19:52:54
lDo loniewlj: odpowiedź jest dokładnie nad pańskim komentarzem, w sekwencji do Pani Izy.
-
Gość: Nati, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/09 22:06:01
Witam.
Mam pytanie odnośnie dotacji na otworzenie działalności gospodarczej. Mam 22 lata, pracuje zawodowo w Szpitalu, nie chcem rezygnować z tej pracy, działalność stwierdziliśmy z mężem że będzie na mnie ponieważ on pobiera rentę rodzinną. Złożyliśmy wniosek do sieci komorkowej PLAY o otworzenie salonu sprzedaży, dostaliśmy pozytywną odpowiedź, w ciągu miesiąca musimy załatwić wszelkie formalności żeby jak najszybciej otworzyć. Działalność była by na mnie a mąż by pracował w tym salonie. Mieszkamy u rodziców na wsi, salon był by w mieście niedaleko tej miejscowości w której mieszkamy (tutaj o tym wspominam bo też są jakieś dotacje na przedsiębiorców ze wsi więc jeśli nie jedne to drugie???).
W związku z bardzo krótkim czasem na otwarcie działalności i otwarcie salonu, nie wiem czy możemy w jeden dzień najpierw złożyć wniosek o dotacje i za godzine pojechać i załatwić wszelkie formalności z założeniem działalności.
Mieszkamy w gminie Wińsko, należymy pod powiat Wołów, i właśnie salon chcemy otworzyć w Wołowie.
Bardzo proszę o jakiekolwiek informacje.
Pozdrawiam serdecznie
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/11 14:33:39
Co do zasady preferowane sa osoby bezrobotne, niepelnosprawne, pk 45 r zycia, itd. I tak najczesciej jest gdy projket zostal opracowany przez urzedy pracy. Sa jednak tez inne organizacje np. Izby handlowe i wowczas one najczesciej zakladaja udzial osob pracujacych. Czy sa na terenie Pani wojeowdztwa takie projekty to ja nie wiem. Trzeba wejsc na stronę wojewodzkiego urzedu pracy i zobaczyc liste instytucji i warunki przyjecia. Dla przykladu podaje takie projekty w moim wjewodztwie:www.liph.com.pl/
-
Gość: melka, *.serv-net.pl
2009/09/21 00:52:21
Jeśli mieszkam na wsi a chce założyć firmę w większym mieście czy mogę skorzystać z tego projektu??
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/25 09:45:37
W poscie napisalam warunki gdzie powinna znajdowac sie firma tzn odnosnie obszarow gmin wiejskich itd. Skoro chce pani zalozyc w miescie to moze lepiej skorzystac z innego dzialania w kapitale ludzkim.
-
Gość: leo, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/29 08:15:45
a co jeżeli chcę założyć firmę remontową (wykończenia wnętrz itd.) na wsi i zatrudnić powiedzmy 3 osoby. Jest możliwośc otrzymania dotacji? proszę o pomoc pozdrawiam
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/29 15:29:31
To musi sie Pan zapytać w Agencji Modernizacji i Rozwoju Rolnictwa o rodzaje branych pod uwage działalności. Ja na Prowie sie tak nie znam
-
Gość: waldek, *.ssp.dialog.net.pl
2009/10/03 12:15:16
witam,mam zamiar otworzyc restauracje na wiosce przy dosc ruchliwej trasie.w restauracji planuje zrobic osobne pomieszczenie dla wiejskiej mlodziezy(bilard,pilkarzyki,tvsat).chce zatrudnic 4-5 osob.czy moge starac sie o jakies fundusze unijne ?
pzdr.waldek
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/10/03 14:06:33
Może Pan próbować wystapić z wnioskiem z działania 6.2 Kapitału Ludzkiego lub sprobowac z działania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dalszych informacji udzialą Panu Wojewodzki Urzad Pracy lub Agencja Restrukturyzacji i Modenizacji Rolnictwa. O tym czy spelnia Pan wstępne warunki może się Pan dowiedzieć czytając moje artykuły znajdujące sie na stronie głownje bloga na gorze i w boku pod nazwa "dotacje na rozpoczecie dzialaności gospodarczej".
-
Gość: , *.toya.net.pl
2009/10/03 17:56:26
Witam, mam zamiar utworzyć szkółkę drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych a także bylin i iglaków. Mam swoją ziemię. Czy mogę starać się o refinansowanie bądź o dotacje na ten cel?
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/10/05 17:21:46
Jeśli chodzio PROW - to powiem tak - wydaje mi się, że tak. Jednak podkreślam słowo wydaje i radzę skonsultowac to z Agnecją Restrukturyzacji i Modernizacj Rolnictwa. Co do Kapitału Ludzkiego i dotacji na rozpoczęcie dzialalnosci przyznawa ona jest na samodzielna dzialanosc gospodarcza i spoldzielenie.
-
2009/10/19 22:01:02
Witam mam pytanko , mam 23 lata i jestem osobą bezrobotna , chciałabym otworzyć hurtownie warzywniczo - spożywczą czy mogłabym się starać o jakieś wsparcie. potrzebuje pieniedzy na wyremontowanie budynku pod hurtownie.
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/10/20 13:23:52
Radzę zasięgnąć informacji w powiatowym urzedzie pracy, w ktoeym jest Pani zarejestrowana. Dwa poszukac na terenie Pani wojewodztwa relizacji programu dla rozpoczynajacych dzialalnosc poraz pierwszy. Wstęne informacje na ten temat zawiera moj blog tylko trzeba wejsc na glowna strona a pozniej w katwgorie lub zakladki.
-
2009/10/20 22:37:27
dziekuje za informacje , mam pytanko a jaka jest gowna pana strona zebym mogła sobie wejsc i poczytać, z góry dziekuje.
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/10/21 06:05:29
Jestem kobietą:) głowna strona to po prostu funduszeunijne1.blox.pl/html . Często intenauci wchodzą na podstrony a nie wchodzą na glowna strone gdzie moga znalezc wiecej. Niestety platforma bloxa tak mam ( nie wiem dlaczego ze na podstronach nie wyswietlaja sie zakladki i kategorie)
-
Gość: Domi, 88.220.37.*
2009/10/30 12:35:20
Witam!
jestem osobą pracującą ale w przyszłym roku chciałabym otworzyć na terenie wsi w której mieszkam mały sklepik z odzieżą ,kosmetykami itp. Czy mogę starać się o dotacje na rozpoczęcie takiej działalności ?
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/10/31 10:16:01
Odpowiem zwięźle i krótko: wizyta w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ( może być punkt informacyjny - oddział powiatowy tej agencji). Dwa starać się o dotację w ramach działania 6.2 PO Kapitał Ludzki na rozpoczęcie działalności gospodarczej ( Wojewódzki Urząd pracy).
-
Gość: Dante, *.internetdsl.tpnet.pl
2009/10/31 18:51:00
Witam.Mam zamiar założyć własną firmę na wsi,w miejscu zamieszkania,dotyczy zakładu produkującego drewno kominkowe...interesuje mnie czy będę mógł skorzystać z programu dofinansowania na rozwój środowisk wiejskich,mam 25 lat,a więc ciekaw jestem również jak będzie potraktowany mój wiek??skoro łatwiej jest uzyskać dotacje do 25 roku życia??od stycznia stanę się bezrobotnym,zarejestrowanym,dlatego też jak najszybciej chce założyć firmę i uzyskać dotację-jak długi jest wobec tego czas oczekiwania na wypłatę dotacji po zatwierdzeniu biznes planu??Proszę o odpowiedź na email dawid1709@wp.pl
-
Gość: jwopole, *.tktelekom.pl
2009/11/02 10:58:00
Jak rozumieć zasady dotyczące położenia firmy. Jeśli znajduje na terenie miasta zamieszkanego przez 15 tys osób to kwalifikuje się czy nie?. Gmina wiejsko-miejska
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/11/02 12:12:39
Drodzy Państwo. Z całym szacunkiem, ale nie jestem doradcą! Korzystajcie z punktów informacyjnych podanych na mojej stronie. Pytajcie się u źródeł, tam wam dobrze doradza. Ja Was szczerze rozumiem, ale nie zawsze jestem wstanie pomóc to ra,z a dwa, że jak idzie się po poradę do lekarza czy prawnika to się placi. Ja robię to za darmo, nie wymagam zapłaty, bo to tylko blog, a jestem nie jestem ekspertem. Proszę jednak o wyrozumialość. mam nadzieje ze sie nikt nie gniewa ale to swieta prawda.
Do jwpole; wydaje mi sie ze nie. Do dante: jesli chodzi o prow to polecam pukt informacyjny Agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa ( oddzial powiatowy jest najblizej.
-
Gość: , 195.205.202.*
2009/12/02 09:48:33
Witam.Mam pytanie.Jestem mloda mama i chcialabym otworzyc swoj pub(klub bilardowy)na wsi,ale nie mam wlasnych oszczednosi ani lokalu.Czy jest mozliwosc otrzymania dotacji w takim przypadku?
-
niobe25
2009/12/02 14:35:01
Ma pani dwie drogi: albo skorzystać z tego co proponuje Agencuryzacja restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa lub udac sie do Woj Urzedu Pracy i skorzystać z działania 6.2. - tutaj na szkoleniu jak napisac biznesplan wyjasnia Pani na jakie środki będzie pani mogla przeznaczyc dotacje. Z tego co sie orientuje nie mozna ich przeznaczyc na budowe nowych bydunkow czy zatrudnianie pracowników. Wklad wlasny nie musi byc zawsze potrzebny ale z reguly jak pokazuje samo zycie jest.
-
Gość: tomek, *.chello.pl
2009/12/07 09:06:23
witam oczywiście moje pytanie czy mogę liczyć na dofinansowanie ? a pomysł taki:
posiadam łąkę na wsi dość mocno rozwiniętej rekreacyjnie (dużo ludzi odpoczywa tam w sezonie w swoich domkach działkowych) łąka znajduje się bezpośrednio przy rzece co daję możliwość stworzenia stawów hodowlanych do tego smażalni, wędzarni ryb, organizowanie ognisk,zawodów wędkarskich itp itd wiele innych pomysłów wzbogacających agroturystykę w tej miejscowości.
jakie są szanse ?
-
niobe25
2009/12/07 16:49:56
Na Pana miejscu, skoro jest to miescowość letniskowa zaryzykowałabym otworzenie gospodarstwa agroturystycznego - tutaj właściwu jest PROW i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można też pytać o możliwości dofinansowania na cele turystyczne w ramach regional. programow operacyjnych - urzedy marszalkowskie.
-
Gość: sprinter, *.dsl.dynamic.simnet.is
2009/12/08 01:08:26
jak kolega tomek wyżej napisal chcialbym otworzyc podobną działalnośc gospodarczą związaną z wędkarstwem , mianowicie chcial bym wykupic lub wydzierżawic staw ktory znajduje sie na wsi gdzie mieszkam od dawna jest on zaniedbywany . Trzeba bylo by go wyczyścic i pogłebic potem oczywiście zarybic czy mógł bym starac sie o dotacje na te czynnosci. mógł bym prośic o odp na tego e-maila sprinter-85@wp.pl
-
niobe25
2009/12/08 09:46:59
Do sprinter: Wiem Pan co, ma pan szczeście: dziś w rece mi wpadla odpowiedź. Na hodlowlę ryb - Program Opracyjny Zrownowawozy rozwoj sektora rybolostwa i nadbrzeżenych obszarow rybackich. Jest caly dodatek w gazecie wyborczej wlasnie o tym - ja go z oczywistych wzgledow niestety nie przepiszę w komentarzu:). Zreszta nie zdążyłam się zabrać tak do czytania w całości - czasu nie mam.
Do Tomek: jesli zalezy Panu tylko na stawie to też polecam w/w program opracyjny i lekture gaz. wyb, chyba ze chce pan jednak zalozcy gospod agroturystyczne z przyjmowaniem letnikow lowiących z zamilowania rybki:).
-
Gość: Mateusz, 217.98.53.*
2009/12/18 19:45:29
Chciałbym się zapytać czy mam szanse na dotacje z UE na założenie
działalności gospodarczej która zajmowałaby się transportem towarów i
zwierząt a także ujeżdżalnią koni na własnym terenie i wyjazdami z
koniem do klientów. Jeżeli tak to jakie warunki trzeba spełniać aby
takowe dotacje uzyskać i ile trzeba czasu od łożenia wniosku do
zarejestrowania działalności bo chciałbym od kwietnia już taką
działalność otworzyć. mój mail matek_89@interia.eu.
Pozdrawiam Mateusz
-
niobe25
2009/12/18 20:02:31
Powiem szczerze...nie wiem. Ja bym podpasowala to pod agroturystyke ale jakoś wszystko razem mi sie nie widzi - taki groch z kapusta wychodzi:). Niech pan zapyta w punkcie informacyjnym - sa podane na moim blogu.
-
Gość: mm, 81.219.3.*
2009/12/30 16:12:19
Witam
Zamierzam stworzyć internetowy serwis ogłoszeniowy. Mieszkam na wsi. Czy na założenie takiej działalności mogę otrzymać dotację.
-
niobe25
2009/12/30 16:21:30
Niestety w temacie e - usług stanowczo nie jestem obcykana:(. Pewnie program Innowacyjna gospodarka i e-usługi - tym tropem bym podazala szukając inforamcji w sieci. Polecam link do wyszukiwarki dotacji znajdujacy sie na glownej stronie bloga. W pierwszym poscie od gory. Pozdrawiam.
-
Gość: mm, 81.219.3.*
2009/12/30 17:34:49
dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
-
Gość: , *.cdma.centertel.pl
2010/01/01 17:51:19
jestem osoba bezrobotna i mam zamiar zalozyc bar 30km od mojego zameldowania mam pytanie czy moge liczyc na dofinansowanie z ue jezeli tak to jak duze i kiedy prosze o pomoc pozdrawiam pawel
-
niobe25
2010/01/01 21:16:04
Zachecam do czytania lektury:
funduszeunijne1.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?548777
oraz glosowania na bloga. Pozdrawiam.
-
Gość: Tomek, *.skynet.net.pl
2010/01/03 01:04:28
Witam,
Mieszkam w woj. Mazowieckim, gmina wiejska i chciałbym:
1. Mój tata - ma sklep spożywczy i chce go rozbudować lub wybudować nowy obok, stworzy około 4 miejsc pracy.
2. Ja - mogę założyć działalność gospodarczą i rozbudować lub pobudować nowy sklep.
Chcielibyśmy skorzystać z dotacji unijnych, z jakiego programu i co potrzebujemy? I co będzie lepsze dotacja dla mojego taty na rozwój firmy na obszarze wiejskim czy dla mnie zakładającego działalność gosp. Czy może można połączyć moją dotacje i taty (wejście w spółkę?) Czy zakup ziemi pod nieruchomość można wpisać do dotacji?
Proszę o odpowiedź.
Tomek
-
niobe25
2010/01/03 10:49:00
Panie Tomku, gdyby wszedł Pan na głowną stronę bloga i rozwinal zakladki rozwialby pan swoje watpliwosci na w/w pytania. Tam sa podane kwoty, warunki, mozliwosci laczenia. Co do pozostalych pytan prosze je kierowac do wymienionych w postach instytucji przyznajacych dofinasowanie, przeciez tam sa punkty informacyjne-mozna dzwonic, chodzic, pytac się. Zauwazylam ze wiele osob sie tego boi albo im sie nie chce, a ja sama nie balam sie korzystac i zawsze udzielano mi odpowiedzi. Pozdrawiam.
-
Gość: kac1000, *.home.aster.pl
2010/01/12 06:14:18
Witam serdecznie. Moje pytanie rowniez odnosi sie do dotacji. Planuje otworzyć Dom Weselny na wsi, czy na ten cel moge liczyc na pomoc z dotacji????pozdrawiam!
kac1000@orange.pl
-
2010/01/12 11:07:13
Witam,planuje otworzyć działalność gospodarczą w wiosce i chciałbym skorzystać z dotacji.Problem mój tkwi w tym że w w październiku 2009roku zgłosiłem działalność gospodarczą w mojej gminie z tym żę data otwarcia działalności to 04 stycznia 2010roku. Już w grudniu 2009roku zamknąłem działalność.Także ta firma nie istniała nawet jeden dzień.Chociaż dostałem już Regon. Czy mogę starać się o dotacje ?,jeśli tak to gdzie.Pozdrawiam Józek
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/15 21:17:36
Drodzy Państwo szukajcie informacji w punktach informacyjnych instytucji o ktorych mowa w postach. Ja wole nie doradzac jak nie jestem pewna:).
-
2010/01/18 20:49:43
witam mam 22 lata 100tys zl chcialbym zalozyc tartak na wsi o jakie dotacje moge sie ubiegac i gdzie z gory dziekuje
-
Gość: hela64, 78.131.146.*
2010/01/18 22:42:48
Jestem zainteresowany wynajmę komuś budynek na wsi pod hurtownię lub sklep bo jest to bardzo potrzebne w mojej miejscowości. e-mail hela64@interia.eu
-
2010/02/23 17:23:14
Witam,
Mam duza dzialke, w miescie powyzej 85 tys. mieszkancow. Chicalabym wybudowac na niej dom weselny i ubiegac sie o dotacje z uni. Bardzo prosze o podpowiedz na jaka pomoc finansowa moge liczyc. Pod ktory projekt unijny podlegalaby taka dzialanosc gospodarcza. I jak realne sa szanse dostania takiej pomocy finansowej. Z gory dziekuje za wszelkie wskazowki.
-
2010/03/09 08:33:12
Witam, bardzo proszę o odpowiedź pana NIOBE 25.
Mam 29 lat,mieszkam na wsi w niewielkiej gminie kilku tysięcznej, posiadam działkę i rozpoczętą budowę (stan do wykończenia) w związku z tym że jest to duży dom, a ja mam wykształcenie pedagogiczne, wpadłem na pomysł zaadaptowania go na przedszkole, dodam że na naszym terenie nie ma wiele takich instytucji a zapotrzebowanie jest ogromne,oczywiście musiałbym spełnić wszystkie wymogi, zatrudnić również kilka osób, czy mam jakiekolwiek szansę na dofinansowanie takiej inwestycji, tzn wykończenie i adaptację, i zatrudnienie pracowników. Proszę o odowiedż
-
2010/05/09 22:28:49
WITAM mam 39lat mieszkam na wsi w małej gminie posiadam gospodarstwo rolne o powierzchni 15ha i chciałbym załozyc firmę remontowo-budowlaną i chciałbym otrzymac dofinansowanie czy to jest możliwe i co muszę zrobic lub gdzie się udac
-
2010/05/30 17:51:00
witam
mam pytanie moj maz jest zarejstrowany w KRUS-ie , ale chciałby otworzyć wlasna firme( remonty i wykonczenia wnetrz),prawdopodobnie zatrudnił by tez 1-2 osoby
czy w związku z tym może liczyć na jakieś dotacje?
za odp z góry dziekuję
-
2010/08/09 18:40:30
Witam!
Mam pytanie, chcę otworzyć pensjonat nad jeziorem na wsi, wiąże się to z rozpoczęciem działalności gospodarczej i zupełnie nie wiem w jaki sposób mogę ubiegać się o dotację unijną i czy w oóglę mogę.Jakie warunki muszę spełniać? Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.
-
2010/08/09 18:42:07
mój maila to shuzz@wp.pl
Bardzo proszę o pomoc.
-
niobe25
2010/08/10 11:24:21
Polecam działanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorst lub zamiennie PO Kapitał Ludzki - działanie 6.2 - Wsparcie samozatrudnienia. Obydwa działanie opisałam na blogu, proszę szukać w zakładce lub kategorii na mojej stronie pt. Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Polecam jeszcze link:
polki.pl/finanse_dokumenty_artykul,10010314,0.html
Życzę powodzenia.
-
2010/10/13 22:39:51
witam.
mam takie pytanie.czy mógłbym starac sie o pieniądze w ARiMR na rozpoczęcie swojej działalności,która ma sie zajmować przerabianiem drewna,w mojej wsi,tzn. piłowaniem,szczepaniem i sprzedawaniem gotowego drewna do kominków czy centralnego.dodam ze w mojej okolicy niema czegos takiego.potrzebowałbym pieniędzy na samochód dostawczy,narzędzia i inne maszyny,i oczywiscie na pierwsze kupno drewna.prosze o odpowiedz na maila. kamilfuks87@wp.pl
-
niobe25
2010/10/17 07:50:00
Można się starać z Prow-u oraz w ramach 6.2 PO KL.
W obu przypadkach będą dofinansowane maszyny, urządzenia wykorzystywane na potrzeby prowadzenia tego rodzaju usług. Co do samochodu: niekoniecznie w PO KL. Najlepiej zapytać sie w pukncie informacyjnym obu działań.
Oczywiście otrzymanie tej dotacji zależy od spełnienia także innych przesłanek, złożenie wniosku nie zawsze równa się otrzymaniu dotacji.
-
2010/11/23 11:49:32
witam.mieszkam na wsi i chcciałbym założyc działalność gospodarcza zwiazaną z budownictwem.interesuje mnie dotacja na zakup sprzętu.gdzie zlożyc odpowiednie dokumenty
-
2010/12/29 13:18:28
mieszkam na osiedlu mieszkaniowym w obszarze wiejskim, chciałbym wykupić lokal na sklep od dewelopera , w którym zatrudniłbym jedną osobę - czy mogę liczyć na dotację przy zakupie lokalu (przy części środków własnych)
aktualnie jestem osobą bezrobotną
-
2011/01/22 14:00:19
Witam serdecznie mieszkam na wsi 3km od małego miasteczka w woj łódzkim a dokładnie to miasto to Brzeziny mieszka tam około 13tys osob....chciałbym otworzyc tam budynek rekreacyjny a mianowicje miejsce w ktorym bedzie sie mozna spotkac interesuje mnie otwarcje kregielni moze rowniez skłosza zatrudnienie około 3osob .....mysle ze to bardzo dobry pomysł gdyz w tym miescie nic takiego nie istnieje...a ludzie nie maja miejsca rozrywki....prosze o odpowiedz gdzie moge sie o to starac i jaka kwota wchodzi w gre....
-
2011/01/27 18:01:27
Witam! Mam 25 lat chciałabym otworzyć swój sklep spożywczo-monopolowy na wsi mam dobry punkt. Chciałabym się dowiedzieć czy mogę liczyć na pomoc dofinansowania nazwa tak wskazuje ale nie mam własnych środków na rozpoczęcie. A jeżeli już mogę liczyć to od czego zacząć (gdzie najpierw zacząć)? Jestem osobą bezrobotną
-
2011/08/16 23:51:50
Witam serdecznie.
Jestem obecnie osobą bezrobotną, mieszkam na wsi lat 25. Staram się o srodki na rozpoczęcie pierwszej działalności gospodarczej która będzie związana z obsługą imprez weselnych tj fotografia & video-filmowanie. W firmie tej zatrudniłbym jedną osobę, a mieściła by się ona w budynku mieszkalnym ( na wsi). Co do wkładu własnego nie wiem czy jest wymagany ale posiadam dobrze wyposażony komputer, własny samochód, sprzęt do wywoływania zdjęć itp. Jestem po kursie fotograficznym oraz pracowałem już w tej branży z kolegą. Czy jest szansa abym mógł dostać takowe dofinansowanie z UE na rozpoczęcie mojej działalności?
Proszę o pomoc w mojej sprawie.
Dziękuję z góry.
-
niobe25
2011/08/17 13:38:33
Witam
Można też sięgnąć po środki na rozpoczęcie działalności z działania 6.2 PO KL. Prawdopodobnie lista takich instytucji znajduje się na stronie Wup-u (przynajmniej tak było w moim wojew.) Powinni też mieć na stronie internetowej ogólną informację w tym zakresie. Nie wiem jak jest w innych wojew, ale środki powoli na ten cel się zaczynają kończyć, więc lepiej zacząć działać teraz bo, podobnież później ma to przyjąć formę mikropożyczek, a nie bezwrotnych dotacji.
Życzę powodzenia.
-
2012/02/15 11:30:51
Witam!
Mam pytanie odnośnie otwarcia małej dziełalności na terenie wiejskim.
Tzn.jestem polonistką w trakcie studiów podyplomowych z logopedii, czy mam szansę na otwarcie miejsca gdzie będę udzielała korepetycji oraz ćwiczenia logopedyczne.
Mogę zatrudnić osobę z wykształceniem ekonomicznym.
Gdzie mam szukać pomocy?
Czy muszę być rolnikiem?
Pozdrawiam!
-
2012/02/15 11:35:20
Witam! Mam 25 lat chciałabym otworzyć korepetytornie na wsi tzn.udzielać korepetycji, włącznie z terapią logopedyczną do której mam uprawnienia. Chciałabym się dowiedzieć czy mogę liczyć na pomoc dofinansowania nazwa tak wskazuje ale nie mam własnych środków na rozpoczęcie. A jeżeli już mogę liczyć to od czego zacząć (gdzie najpierw zacząć)? Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, ale już nie mogę powrócić do poprzedniej pracy.
Czy mam się rejestrować w UP?
-
2012/03/13 16:21:51
Witam.
Chcialabym otworzyć wlasna działalność która polegala by na prowadzeniu kursów tańca i zajęć taneczno-sportowych w małych miejscowościach. Czy mam szanse na dofinansowanie z Uni na ten typ dzialalności? Pozdrawiam
-
2012/04/11 22:51:36
Witam chcialbym otworzyc swój tartak n ateranie wiejskim mam 27 lat.Gdzie moge strarac sie o dotacje na otworzenie takiego biznesu i czy w ogóle moge.pozdrwiam i z góry dziekuje
-
irenka39
2012/11/22 11:41:22
Wita. Mieszkam na wsi, chciałabym otrzymać dotację unijną na działalność Usługi kosmetyczne. Nie mam pojęcia gdzie do kogo zwrócić się o taką dotację.
-
2013/12/29 12:58:19
Witam z mężem zamierzamy otworzyć szkółkę drzewek ozdobnych, głownie sadzenie sadzonek iglakó takich jak świerk pospolity, srebrny i inne odmiany świerka oraz tuję. Mąż w tej chwili prauje w Niemczech a ja jestem zatrudniona w Polsce, ja już kiedyś dostałm dofinansowanie na założenie włąsnej działalności gospodarczej z Urzędu Pracy w kwocie 20 tysięcy złotych, czy mamy możliwość otrzymania dofinansowania na otwarcie nowej działalności związanje ze szkółką drzewek ozdobnych
-
2014/03/22 10:15:34
Witam serdecznie. Razem z moim tatą myślimy nad założeniem własnego biznesu. Wiadomo lepszy gorszy własny biznes niż dobra państwowa praca. Po kilku dniach myślenia co by tu, jak by tu doszliśmy do wniosku, że fajnie by było pobawić się w krzewy ozdobne (jakaś szkółka, handelek itp.). Mój tata jakieś tam doświadczenie ma, ponieważ mamy jakieś 4ha pola (porzeczki, jabłka, kiedyś truskawki), kiedyś również pracował w pewnej firmie, która zajmowała się, nie wiem jak to nazwać, tworzeniem ogródków :) Lubi się w takie rzeczy bawić i pewnie nie byłoby dla niego problemem prowadzić szkółkę i zajmować się handlem.
Moje pytanie brzmi: czy jest możliwość otrzymania dotacji z UE lub UP (z naciskiem na UE) na założenie własnej działalności gospodarczej związanej ze szkółką krzewów ozdobnych i handlem krzewami? Jakie warunki trzeba spełnić aby takową pomoc otrzymać?
Tata pracuje a ja skończyłem licencjat a więc jestem standardowo bezrobotnym :)
Proszę o odpowiedź w tej sprawie
Zobacz, gdzie możesz znaleźć przykłady projektów
Zobacz, gdzie możesz zasięgnąć informacji
Kliknij, aby się ze mną skontaktować
Kliknij, aby wejść na forum