Praktyczne porady dotyczące pozyskiwania dotacji z funduszy unijnych.
Blog > Komentarze do wpisu

Baza projektów unijnych

W związku z często zadawanymi pytaniami dotyczącymi przykładów projektów już zrealizowanych poszperałam trochę w wirtualnej przestrzeni i udało mi się znaleźć profesjonalną stronę własnie z taką bazą projektów, które otrzymały dofinansowanie.

Oto link prowadzący do tej strony: baza pojektów

Po drugie często czytelnicy zadają pytania dotyczące pozyskiwania środków unijnych w ramach różnych programów operacyjnych. Być może niektórzy czują się zawiedzeni, że odsyłam ich do różnych instytucji. Niestety z pozyskiwaniem środków z funduszy unijnych jest trochę jak z medycyną. Jest pewna wiedza ogólna, którą znają wszyscy i się w niej orientują, ale są też specjalizacje. Czy np. kardiolog bedzie się znał w szczegółach na chorobach przewodu pokarmowego? Każdy program operacyjny, jego uszczegółowienie plus inne wytyczne  różnią się. Dlatego osoba np. odpowiedzialna za ocenę formalną wniosku w ramach regionalnych programów operacyjnych nie będzie się znała do końca i szczegółowo na pozyskiwaniu dotacji w ramach PROWU. Inaczej też pozyskują środki unijne jednostki samorządu terytorialnego, a inne zasady obowiązują wobec firm czy też przedsiębiorstw. Niby to samo, a jednak inne, a wszystko to się mieści pod nazwą "pozyskiwanie środków z funduszy unijnych". Dlatego odsyłam do jednostek, które są kompetentne w ramach danych działań i mają swoje punkty informacyjne właśnie dla osób, które chciałyby starać się o dotację. Z drugiej strony zadawane pytania mobilizują mnie do poszukiwań odpowiedzi na nie, dzięki temu poszerzam swoją wiedzę o nowe zagadnienia. Czasami niektóre z nich stają się nawet inspiracją do napisania nowego postu. Jak już napisałam wcześniej nie jestem ekspertem i dlatego wolę odesłać niż udzielać błędnych informacji, które i tak nikomu na dobre nie wyjdą. Właściwie nie dziwę się osobom ktore nie mają o tym żadnego pojęcia. Co prawda internet jest bogatym źródłem informacji, ale nie znajdziemy w nim odpowiedzi na wszystkie pytania, jedynie może wskazówki, które naprowadzą nas  na właściwą drogę. Bardziej wymagającym zalecam udanie się do firm konsultingowych, gdzie podobnie jak prawnika doradzają fachowo za godziwą opłatę:):). I to chyba na tyle wyjaśnień.

Uwaga ! Zamieszczony tekst dotyczy pozyskiwania dotacji unijnych przez firmy, które mają zarejestrowaną działalność gospodarczą i już działają. Inne zasady obowiązują wobec osób, które chciałyby dopiero założyć działalność gospodarczą.

Zobacz także inne artykuły dotyczące dotacji unijnych dla firm:

Warunki uzyskania dotacji unijnej przez firmy

Jak napisać wniosek, aby dostać dotację unijną

Jak napisać wniosek, aby dostać dotację unijną - część druga

Refundacja i zaliczka w dotacjach unijnych

Punkty informacyjne, czyli gdzie szukac informacji na temat dotacji unijnych

poniedziałek, 13 kwietnia 2009, niobe25

Polecane wpisy

Zobacz, gdzie możesz znaleźć przykłady projektów
Zobacz, gdzie możesz zasięgnąć informacji
Kliknij, aby się ze mną skontaktować
Kliknij, aby wejść na forum