Praktyczne porady dotyczące pozyskiwania dotacji z funduszy unijnych.
Blog > Komentarze do wpisu

Dotacje dla bezrobotnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy

Osoba bezrobotna, która jest zarejestrowana w urzędzie pracy i chce rozpocząć działalność gospodarczą może otrzymać dotację ze środków Funduszu Pracy. Pomoc finansowa jest przyznawana na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r. Wniosek składa się w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Należy pamiętać, że podstawa przyznania, warunki jakie muszą być spełnione, procedury, kwota dofinansowania  są inne niż w przypadku dotacji unijnych, o których napisałam wcześniej.

 

 

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej - część pierwsza

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej - część druga

  

Warunkiem uzyskania dotacji jest brak odmowy przez bezrobotnego w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku propozycji zatrudnienia bez uzasadnionej przyczyny. Do wniosku bezrobotny powinien także dołączyć oświadczenie, że nie prowadził działalności gospodarczej  w ciągu ostatniego roku oraz, że nie korzystał ze środków funduszu pracy lub innych publicznych funduszy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

 

Wysokość przyznanych środków na założenie działalności gospodarczej nie może przekraczać sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli 18,6 tyś. Przyznana dotacja ma charakter bezzwrotny, jeśli bezrobotny będzie prowadził firmę przez co najmniej 12 miesięcy. Dodatkowo osoba, która zdecydowała się na uruchomienie działalności gospodarczej w okresie dwóch lat będzie mogła korzystać z ulgi w opłacaniu składek ZUS.

 

Wypełniając wniosek zostaniemy także zobligowani do dostarczenia  innych wymaganych dokumentów, w tym biznesplanu. Ponadto musimy przedstawić formę zabezpieczenia zwrotu dotacji: poręczenie cywilne, weksel in blanco i inne prawnie dopuszczalne formy.

 

Zobacz także inne artykuły na moim blogu dotyczące możliwości pozyskiwania dotacji przez przedsiębiorców

Zobacz artykuły dotyczące pozyskiwania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej

środa, 13 maja 2009, niobe25

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: , 79.97.228.*
2009/06/11 10:33:44
Czy to znaczy że można się ubiegać o obie dotacje (tą z UP i 6.2 PO KL) czy tylko jedną z nich?
-
niobe25
2009/06/13 11:22:52
Tylko jedną z nich
-
Gość: , *.ssp.dialog.net.pl
2009/06/17 20:03:33
bede ubiegac sie o dotacje z urzedu pracy na sklep spozywczo-przemyslowy. mam pytanie na co moglbym przeznaczyc 18000 tys.z dotacji podpietymi fakturami? wiem ze srodki trwale tylko prosze o szczegolowe podanie ich.
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/06/18 14:55:51
Kompletnie nie wiem o co Panu chodzi w tym komentarzu. Moge sie tylko domyslac. Zna Pan wyszukiwarke google? Wystarzy wpisac haslo "aktywa trwale" i pojawia sie mnostwo wiadomosci na ten temat. To chyba nie jest trudne:) - wystarczy pomyslec, samo do czlowieka nic nie przychodzi. Ja polecam ten link:pl.wikipedia.org/wiki/Aktywa_trwa%C5%82e. Podane sa tu rodzaje trwalych aktyw wraz z ich opisem. Pozdrawiam.
-
Gość: , *.ssp.dialog.net.pl
2009/06/19 08:00:47
c.d.moze wydawac sie ze nie wiem co to srodki trwale tylko chodzi oto ze mam pewne ograniczenia,typu nie moge kupic lodowek,lady.polek,biurka,szafeki innych podobynych rzeczy.
-
Gość: darek99, *.ssp.dialog.net.pl
2009/09/05 19:19:40
Dzien dobry. Po pierwsze bardzo fajny blog, wiele potrzebnych informacji . Mam takie pytanie a właściwie mój ojciec. Stracił a właściwie traci aktualnie prace. Posiada warsztat samochodowy ,który wynajmował itp. nie prowadził działalność gospodarczej. ma już 45 lat(ponad 20 lat pracy w zawodzie,na jakieś kursy tez by sie znalazły papiery) zaraz bedzie bezrobotny. Chciałby otworzyć ten warsztat ale potrzebuje pieniędzy na sprzęt i maszyny. Z urzedu pracy by mu starczyło na sprzęt ale zeby to naprawde się opłacało potrzebna jest kabina lakiernicza. Cena nowej, ekologicznej spełniającej wymogi UE to przynajmniej 45 tyś. Oczewiście jest jej transport, montarz, budowa fosy pod nią , przyłącz itp. Wszystko to zrobi sam, albo za własne pieniądze. Kasa z UP starcza na spręzarki, pistolet, podnośnik i szereg mniejszych rzeczy. Cześć sprzetu kupił ale tego mu brakuje. Wiem ze nie da sie dostac 40 tys z Unii i 18 z urzedu pracy razem. Ale moze jest jakies inne sensowne rozwiązanie. Z kredytem dla bezrobotnych jest pewnie problem, interes moze zaczać od nowego roku jeśli to w czymś pomoże. Prosze o szybka odp.
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/05 20:04:27
Do darek99: jesli chodzi o dofinansowanie z Unii i PUPu to ja juz innego wyjścia nie widze. Na pewno pański ojciec miałby szansę na dofinansowanie unijne, ponieważ ukonczyl 45 r. zycia i nie prowadził działalności gospodarczej. Co do tej kabiny to niestety dofinansowanie jest max do 40 tyś. Może się starać na rozpoczęcie działlaności gospodarczej albo z pupu albo z unii ( to musi sobie przemyslec), ewentualnie pozniej jesli juz jego firma bedzie dzialac okreslony czas moze znow sie starac z unii na maszyny i rozwiazania technologiczne z regiolnalnych programow operacyjnych w ramach działam skierowanych dla przedsiebiorcow.
-
Gość: darek99, *.ssp.dialog.net.pl
2009/09/06 21:34:50
Nie ma innego wyjścia. W sumie te 40 tyś. tez by mu na sporo starczyło ale z tego co przeczytałem to łatwo je dostac nie jest. Bo po pierwsze nie dają całej kwoty od razu(to bez sensu bo gdyby ktoś miał kase to po co mu ta pomoc). Po 2 z jeżeli się uda bedzie musiał przejść szkolenie z zakresu przedsiębiorczości. To strata czasu w jego przypadku bo zarejetrowac działalność to da rade bez szkolenia, biznes plan tez załatwi i to pożądny. Sprawa jest taka jest w stanie w ciągu 1dnia załatwić wszystkie faktury i kupic potrzebny sprzęt. No nic bedzie musiał popytac szczególowo u UP moze uda sie to rozwiązać na podobnych warunkach jak dotacje z UP.
-
Gość: arek1902, *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2009/09/06 22:53:21
Witam. mam pytanie pracuję od pewnego czasu w firmie która zajmuje się branżą finansową, żeby dalej sie rozwijać i awansować muszę otworzyć własna działalność gospodarczą. Czy mam jakieś szanse na dostanie dotacji z urzędu pracy lub UE, zważywszy na to że mam 19 lat i nie jestem zarejestrowany w urzędzie pracy.
Proszę o szybką odpowiedz.
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/07 13:03:12
Do Darek: No niestety tak już jest, że dotacje unijne sa na zasadzie refundacji. Po pierwsze jest taka zasada, ze maja uzpelniac to co ma sam zainteresowany, po drugie to troche jest jak asekuracja przed wyludzeniem tych srodkow pienieznych, aby zapobiegac w jakis sposob oszustwom. Prawda jest taka i na calym swiecie, ze nigdzie nic tak naprawde za darmo nic nie ma, a w szczegolnosci jesli chodzi o pieniadze.
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/07 13:07:17
Do Arek; Jesli nie jest pan osoba bezrobotna to z urzedy pracy pan nie dostanie tych dotacji. Dwa co do srodkow unijnych to przede wszystkim preferuja tez osoby bezrobotne, po 45 r. zycia itd. ale z tymi projektami roznie bywa, czasami obejmuja tez osoby pracujace. Po prostu trzeba wejsc na stronę wojewodzkiego urzedu pracy, zobaczyc liste instytucji ktore realizuja takie projekty wraz z warunkami jakie trzeba spelniac.
-
2009/10/15 15:00:03
Witam
Moja córka otrzymała dotację na rozwoj firmy. W oczekiwaniu na nią ( ok.8 miesięcy ) zaszła w ciążę i za kilka tygodni będzie poród. Czy powinna założyć firmę przed porodem czy też odczekać kilka miesięcy i dopiero na wiosne się tym zająć. Jak w ogóle wygląda sytuacja ciężarnej i okres macieżyństwa, a dotacja. Wiadomo, że córka nie będzie mogła przez najbliższy czas poświęcić się firmie.
Pozdrawiam bodzia
-
niobe25
2009/10/15 17:59:26
Niestety nie wypowiem się w tek kwestii za instytucję przyznającą dofinansowanie. Pod drugie jeśli chodzi o przyznanie dotacji warunkiem jest zarejestrowanie i utrzymanie firmy przez rok ( tak jest w ramach dzialania 6.2 POKL). Trzeba się pytać tam gdzie córce przyznano dotację, ponieważ to są zbyt poważne sprawy, aby omawiać je na gruncie plaszczyzny wirtualnej. Jak chce się wziąc np kredyt jakiś to tez się go załatwia osobiście prawda? Zyczę powodzenia w rozwiazaniu tej sprawy.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/10/31 14:38:02
dostałem dotację i musiałem pozyskać lokal na działalnosć wiec zarejestrowałem się w urzędzie miasta tj.- ewidencja , regon -mimo iz firma miała ruszyc dopiero za miesiać-dzień rozpoczęcia działalności wzięto datę zgłoszenia i zabrano mi wszystkie środki -wiec traktujcie to jak przestrogę zeby nie wpasc w pułapkę biurokracji tak jak ja .Teraz sam nie wiem czy wogóle cos mi sie chce w tym kraju robic pozdrawiam
-
Gość: Leenka, 91.150.139.*
2009/12/02 12:21:08
Witam mam pare pytań.
Czy od razu po ukończeniu studiów (dziennnych - wcześniej nie pracowałam) jeżeli zarejstuję się jako bezrobotna to będę mogła starać się o dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarcze?

Jeżeli ta działalność nie będzie związana z kierunkiem studiów jakie ukończyłam to czy dotacja zostanie mi przyznana?

Czy jeżeli zostanie przyznana dotacjia to będę mogła od razu odprowadzać składki ZUS?

z gory dziekuje na odp.
-
niobe25
2009/12/02 14:24:34
Tak, bezrobotni mogą się ubiegać o dotacje unijne, jeśli zakłada to dany projekt tzn. taką grupę docelową. Jeśli jest Pani osobą do 25 r. życia to szanse są wieksze. W odpowiedzi na drugie pytanie myślę, że liczy się pomysł, ale o tym się Pani dowie przy okazji rekrutacji osób starających się o dotacje ( ponieważ na początku jest wstępna selekcja i rozmowa, zanim jeszcze dochodzi do szkolenia i do składania wniosku). Co do składek ZUS tego się tez pani dowie ze szkolenia, jesli się pani zakwalifikuje. Z tego co się orientuje dla osób rozpoczynających działalność co do zasady sa ulgi (obniżane składki). Jednak dokładnie jak to jest nie odpowiem Pani na pytanie. Oczywiscie mam na mysli dzialanie 6.2 PO KL. Może się pani też pytać o pomoc w zakładaniu firmy w inkubatorach przedsiębiorczości działających przy uczelniach ( moga się ubiegac studenci i absolwenci do 30 r. życia.) Czym innym są dotacje dla bezrobotnych z urzedu pracy. Tutaj osoba osoba, która zdecydowała się na uruchomienie działalności gospodarczej w okresie dwóch lat będzie mogła korzystać z ulgi w opłacaniu składek ZUS.
-
niobe25
2009/12/02 15:36:04
Do Pani Lenki. Jeszcze raz ja - doczytałam się pewnej informacji, że w przypadki inkubatorow przeds. studenci i basolwenci do 30 r, zycia nie placa skladek na zus.
-
Gość: salus211, *.static.telsat.wroc.pl
2010/01/03 22:59:20
Witam
Od września byłam zarejestrowana jako bezrobotna w Urzędzie Pracy. Z dniem 1 października zostałam przymusowa wyrejestrowana, ponieważ nie stawiałam się w wyznaczonym terminie na spotkanie. Jutro mijają trzy miesiące, więc mogę się powtórnie zarejestrować. Mam zamiar ubiegać się o dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Czy Pani zadaniem fakt wcześniejszego przymusowego wyrejestrowania nie będzie mnie dyskwalifikował? Pozdrawiam
Ania
Wrocław
-
Gość: pozytywna desperatka, 85.222.87.*
2010/01/04 14:01:24
Witam,
do października 2008 prowadziłam własną działalnośc gosp.(a faktycznie musiałam ją zarejestrowac, by móc pracowac w firmie doradczej) nast. do lutego 2009 byłam zatrudniona na umowę zlecenie. Od końca lutego nie pracuję. Myślałam, że coś dla siebie znajdę (mam wykształcenie wyższe, 2 języki obce, dośw. i 2 studia podyplomowe) więc nie rejestrowałam się w Urzędzie Pracy. Do dziś nie mam pracy. Czy mam szansę na pozyskanie dotacji na nowy biznes - portal internetowy dla kobiet?
Proszę o radę, jak to skutecznie przeprowadzic?
-
niobe25
2010/01/04 16:14:51
Do salus:
Wlasciwie to jest pytanie do pracownika PUP-u z takich względów, że dotacja z pup z Funduszu pracy nie jest dotacją unijną to raz, a dwa ze kazdy powiatowy urzad pracy ustala sobie wlasny regulamin przyznawania dotacji, wiec juz na nawet na terenie jednego wojewodztwa moga sie roznic. Bedzie zatem okazja zapytac sie przy rejestracji lub skorzystac z innej drogi jaka jest dzialanie 6.2 PO KL (tym razem wojew. urzad pracy - nie trzeba byc koniecznie bezrobotnym).
Do desperatki:
Nie chce Pani wystraszyć ale kiedys napisal dio mnie jeden Pan, wlasciciel kilku portali, ze wiecej doplaca do tego interesu niz zarabia, ale mysle ze przesadzal, bo chcial juz zalozyc nastepny. :) Jak dla mnie szukac informacji na temat e-uslug i programu operacyjnego innowacyjna gospodarka. Ps. Polecam sie jako autorka w przypadku artykulow w temacie dotacji unijnych:):):) jakby juz bedzie poszukiwac pracownikow hihi.
-
Gość: kjajko, 195.205.238.*
2010/01/06 10:13:32
Mam do Pani proste i zarazem trudne dla mnie pytanie, na które nie znalazłam nigdzie odpowiedzi. Czy jako osoba zajejsterowana w PUP jako bezrobotna moge ubiegać się o dotację w wysokości do 40000zł z programu unijnego 6.2 Kapitał Ludzki, czy pozostaje mi TYLKO 18000 ze środków PUP? Innymi słowy, czy o dotację z programu 6.2 kapitał ludzki mogą ubiegac się TYLKO osoby NIEZAREJESTROWANE w PUP czy także ZAREJESTROWANI bezrobotni? Jestem zarejestrowana jako bezrobotna od 1,5 roku, nigdy wcześniej nie prowadziłam działalności gospodarczej. Mam 30 lat. Z góry dziękuję za odpowiedź.
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/06 10:20:07
zarejestrowani bezrobotni jak najbardziej z dzialania 6.2 . Tylko nie mozna laczyc obydwu dotacji.
-
Gość: kjajko, 195.205.238.*
2010/01/06 13:13:20
Serdecznie Dziękuję.Czy mogłaby mi Pani polecić jakąś pewną i solidną firmę, która zajmuje się profesjonalnym przygotowywaniem wniosków pod otrzymanie takiej dotacji? Sama mam niestety zbyt wiele obowiązków, aby temu podołać
-
niobe25
2010/01/06 13:18:21
Niestety nie znam solidnej czy tez niesolidnej:) ale moze pani poszukac pon banerem na moim blogu eurodoradca firmy lub w google i zorientowac sie cenach i ogolnie ofertach - lepiej szukac na ternie swojego wojewdztwa.
-
Gość: art, *.internetdsl.tpnet.pl
2010/01/14 23:40:41
jakie trzeba miec wyksztalcenie, żeby starac sie o dofinansowanie na otwarcie dzialalnosci gospodarczej??
Pozdro
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/15 21:11:42
Nie trzeba koniecznie chyba ze chce Pan otworzyc np apteke a jak wiadomo odgornie przepisy narzucaja ze trzeba byc mgr farmacji.
-
2010/01/17 00:24:50
Szanowni Państwo!
Czy jako osoba, która już otrzymała dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej z PUP, mogę ubiegać się ponownie o jakąś inną dotację?
Zaznaczam, iż już nie prowadzę działalności.
Dziękuję za odpowiedź.
-
Gość: wro23, 78.8.143.*
2010/01/17 11:47:20
Witam serdecznie mam pytanko czy dlugo sie czeka na taka dotacje i czy jest jakis wiek okreslony i czy te zabezpieczenie moze byc w formie zyranta?? potrzebuje pilnie informacji chcialbym otworzyc firme sprzatajaca dziekuje Pozdrawiam
-
oszinq
2010/02/26 22:22:59
cytat "Witam, trzeba mieć jakieś wykształcenie żeby starać się o dofinansowanie na otwarcie własnej działalności gospodarczej??"

Niestety ludzie z wykształceniem podstawowym nie dostają dotacji ponieważ są uważani za kompletnych kretynów. Ale za to jak jesteś matką z dzieckiem po zawodówce z głębokiej wsi, to dostaniesz bez żadnego problemu nawet na laboratorium analityczne lub na studio nagrań.
-
niobe25
2010/02/27 12:59:43
Miałam nie odpisywać ... powiem szczerze, jestem zaskoczona takową dyskrminacją kobiet mających dzieci. A proszę Pana a skad się biore dzieci? Kobiety sa wiatropylne czy jak? Niech sobie pan zajrzy na stronę wupu skoro z wypowiedzi wnioskuje ze czytal Pan wstepnie i prosze sie kontaktowac w sprawi naboru z instytucja przeprowadzajaca rekrutację. Moze oni odpowiedza na to pytanie;).
-
2010/02/27 13:43:58
Witam dzwoniłem do urzędu pracy i tam mi powiedzieli że absolutnie nie można się starać ponownie o dotacjię na rozpoczęcie działalności nawet po 5 latach.
-
niobe25
2010/02/27 15:27:31
Już odpowiadam. Praktycznie na dotacje z pup skladaja sie 3 dokumenty: ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 kwietnia 2009r. w sprawie dokonywania refundacji kosztów wyposażenialub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 62, poz. 512)( tu moja watpliwosc czy moze nie zostalo z zaktualizowane, o czym moge nie wiedziec), i jakby nie bylo wlasnych regulaminow pupow, w ktorych sa zawarte ich wlasne kryteria i wymagania. Ogolnie rozbieznosci moga wynikac ze zmiany ktoregokolwiek z nich na poziomie ustawy lub rozporzadznie, ewentualnie regulaminu pupu. Aczkolwiek sprawdzalam jeszcze wersje z pazdziernika 2009 i co do wymagan ogolnych byl ten zapis co do 5 lat. Jednak przejrzalam tez kilka regulaminow pupu i jest tak jak Pan mowi. Bardzo mozliwe ze od maja odkad napisalam ten post cos moglo sie zmienic, a ja nie aktualizuje postow, ale bravo dla Pana za inicjatywe i telefon, chwale takie przedsiebiorcze osoby.:) i ze mi Pan zwrocil uwage choc przyznaje ze od niedawna zajmuen sie czyms innym niz branza dotacji wiec nie jestem na biezaco. Pozdrawiam.
-
niobe25
2010/02/27 16:35:24
Ech z tego wszystkiego przeczytalam rozporzadzenie - faktycznie nie ma tam okreslonego limitu 5 lat (aczkolwiek na bank pisali jeszcze o tym w pazdz ubieglego roku). Tak chyba jest jak Pan mowil, jednak zastanawia mnie jeszcze fakt pomocy do minimis ktore okresla rozporzadzenie wspolnotowe i do tego inne pierdoly o pomocy publicznej. W kazdym badz razie usunelam ten zapis z bloga - ja te sie przychylam do Panskego zdania.
-
2010/03/15 19:52:43
witam, mam krótkie pytanie
czy jeśli będe się starał o dofinansowanie na działalność to czy jest możliwośc założenia firmy w trakcie oczekiwania na decyzje oraz zakup sprzętu z własnych środków i pózniej ewentualne pokrycie kosztów przez przyznaną dotacje?

za odp. z góry dziękuje
-
2010/04/14 14:42:50
witam
Mam pytanie w związku z dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Czy jeśli chce podjąć działalność a nie miałem z nią styczności nigdy wcześniej a wiem ze sobie poradzę to czy mam szanse na ubieganie się o jakąś dotacje?

z góry dziękuje za odpowiedz
-
niobe25
2010/04/16 16:06:26
To nie ma znaczenia. Oprocz kwoty dofinansowania sa szkolenia jak napisac wniosek plus jak zarejestr i prowadzic dzialalnosc. Pozdrawiam.
-
2010/05/11 14:40:52
Witam,
chciałabym zapytać czy moge ubiegac się o dotacje na otwarcie sklepu internetowego z odzieżą sportową.

Pozdrawiam:)
-
niobe25
2010/05/14 13:56:45
Jesli chodzi o dofinans. na rozpoczecie dzialal gosposp. to polecam lekture z mojego bloga
funduszeunijne1.blox.pl/2009/05/Dotacje-unijne-na-rozpoczecie-dzialalnosci.html
i pozostale czesci w formie postow.

Natomiast na e biznes e-handel ale dla firm juz isniejacych polecam dzialania 8.1 I.G lub chcaycych psozerzyc swoja dzialalnosc o e-handel
podaje link
www.bierzdotacje.pl/dotacje-na-start/dotacje-na-ebiznes/\
-
2010/08/13 12:15:24
do maja 2010 r. pracowalem jako akwiytor, nastepnie z przyczyn finansowych firmy zostalem zwolniony i obecnie pobieram zasilek dla bezrobotnych. Niestety zasilek moge pobierac tylko do polowy pazdziernika wiec wpadlem na pomysl otorzenia wlasnej dzialalnosci w branzy poligraficznej. W firmie pracowalem 3 lata. Dwa lata temu zalozylem dodatkowo wlasna dzialalnosc ale niestety nie wiodlo mi sie tak jak zakladalem i zawiesilem firme. Obecnie chcialbym starac sie o doatcje z PUP na otwarcie nowej dzialalnosci. Potrzebuje jednak funduszy na zakup maszyny do drukowania, gilotyny oraz oprogramowania ( koszt wszystkiego ok 15 tyś). W zwiazku z tym mam pytanie czym mam jakies szanse na otrzymanie dotacji zwarzajac na moja przeszlosc?
-
niobe25
2010/08/13 15:58:29
Teoretycznie tak, ale lepiej się dowiadywać w samym Pupie.
-
2010/09/30 11:55:57
Witam.Od sierpnia tego roku jestem zarejestrowana w PUP jako bezrobotna,chciałabym się starać o dotację na rozpoczęcie działalności (sklep),jednakże niewiem jak się to ma do kredytu.Już wyjaśniam; w zeszłym roku wzięłam kredyt w wys.20.000zł.,zostały mi jeszcze 3 lata do całkowitej spłaty kredytu,w tej chwili spłacam go po trochu z alimentów,z zasiłku i z moich oszczędności.Czy w takim wypadku jest szansa,że otrzymam dotację?
Proszę o odpowiedź i zgóry dziękuję :)
-
niobe25
2010/10/02 17:24:35
Na pewno nie ma czegoś takiego jak spłata kredytów lub wszelkiego innego rodzaju zadłużeń z środków unijnych badź z środków przyznawanych przez PUP.
Przyznaję, że nie wiem czy posiadane zadłużenie dyskwalifikuje Panią w procesie przyznawania pięniędzy z pupu na działalność - niestety nie orientuję się.
-
2010/10/03 22:04:01
Witam i dziekuje za odpowiedź.Tak wiem,że nie można spłacić kredytu środkami z dotacji :) niewiem natomiast czy w ogóle opłaca mi się skladać taki wniosek jeśli mam jeszcze 3 lata spłacania kredytu.Rozumiem,że nie orientuje się pani w tej sprawie.A może podpowie mi Pani gdzie mogłabym otrzymać odpowiedź w tej sprawie,pomijając PUP.Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
-
niobe25
2010/10/03 22:38:28
W przypadku zadłużenia i starania się o dotację unijną wygląda to tak:

www.nowe-dotacje.pl/dluznicy-bez-szans-na-wsparcie-z-ue.php

Co do Pup-u jak wspomniałam wcześniej nie wiem, teoretycznie można wywnioskować odpowiedź na podstawie dokumentów jakie musi złożyć osoba ubiegająca się o wsparcie - czy jest potrzebne oświadczenie jakieś czy nie, konkretny dokument o stanie zadłużenia itp.
Co do instytucji przychodzą mi raczej na myśl fundacja czy stowarzyszenia działające na rzecz przedsiębiorczości, konkretnie jednak nie jestem wstanie wskazać podmiotu.
-
niobe25
2010/10/04 12:29:31
Przypomniała mi się jedna rzecz najprostsza do sprawdzenia. Każdy pup ma regulamin, czasami one mogą się różnić, trzeba sprawdzić czy nie ma czegoś takiego na ich oficjalnej stronie. Pozdrawia.
-
2010/10/21 23:05:43
Witam,
Pilnie potrzebuję pomocy w uzyskaniu środków na rozpoczęcie swojej innowacyjnej działalności gospodarczej. Mam już Biznesplan merytorycznie zaopiniowany przez fachowcę bardzo pozytywnie. Przeszkoliłem się w zakresie prowadzenia swojej działalności i zdobyłem odpowiednie uprawnienia. Wszystko mam już gotowe. Problem w tym, że nie mam poręczycieli. Od dwóch miesięcy szukam poręczycieli i nikt nie chce mi poręczyć, a pomysł na działalność jest bardzo pozytywnie trafiony. Pomocy!!!!..... MIREK
-
2010/10/27 20:28:08
witam, wrocilem rok temu z zagranicy, nie zarejstrowalem sie w PUPie, czy moge sie starac o dotacje unijne??? czy konieczna jest rejestracja w PUP??? prosze o odpowiedz
-
2010/11/15 15:37:15
witam
mam w planach założenie własnej firmy która będzie się zajmowała oprawą muzyczną na ślubach i innych okazjach. Potrzebuję dofinansowanie aby zakupić jakiś profesjonalny sprzęt, tylko że mój problem wygląda tak że jestem na studiach dziennych, jest to już ostatni rok gdzie zajęcia mam dosłownie tylko raz w tygodniu, a i ta moja firma którą mam zamiar założyć najbardziej kręciłaby się na weekendy więc na pewno nie przeszkadzałoby mi to w zakończeniu studiów. Może jest jakaś możliwość, aby to rozwiązać, a z góry dodam że nie chce się przenosić na zaoczne
-
panzbigniew
2010/11/28 19:15:54
Obecnie różnie jest z pieniędzmi z PUP. Czasem obniżą wysokość dotacji, a czasem odmówią jej w ogóle. Ciekawie opisuje to poniższy artykuł:
Jak dostać z urzędu pracy pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej
-
2012/05/14 13:31:48
Witam. Mam 21 lat, jestem studentką II roku transportu i pilnie potrzebuje pomocy co do tematu dofinansowań.
Chciałabym dostać dofinansowanie z PUP na założenie firmy tzn na przewozy krajowe i międzynarodowe rzeczy, samochodem dostawczym do 3,5 t.
Będąc w PUP odmówiono mi iż nie udzielają dofinansowań na transport.
Na stronie PUP jest napisane:
"Przyznane bezrobotnemu dofinansowanie nie może być przeznaczone na:
4. zakup samochodów przeznaczonych do wykonywania transportu drogowego towarów przy świadczeniu przez wnioskodawcę działalności zarobkowej w zakresie drogowego transportu towarowego, za wyjątkiem:
a) sytuacji, w której wykorzystanie samochodu będzie w bezpośrednim związku z profilem i rodzajem planowanej działalności gospodarczej i będzie zatem wsparciem tejże działalności ale nie będzie miało charakteru zarobkowego,
b) usług kurierskich.
Czy mogę tą swoja firmę podpisać pod usługi kurierskie? czy może macie jakiś inny pomysł..Czy szukać dofinansowania gdzie indziej? Była bym bardzo wdzięczna za każdą pomoc..z góry dziękuje.
-
2013/11/15 20:03:07
Witam mam taki problem uzyskalam dotacje na rozpoczecie firmy,wszystko poszlo idealnie az sama nie wierzyłam...ale złosliwosc losu dala siwe znaki. a mianowicie jako zabezpieczenie dla PUP mialam dwoch żyrantów. zyrant sie wykruszyl a ja zostalam rekom w nocniku. Urzad pracy zaproponowal mi jeszcze porecnie na kacie w kwoci 32tys zl ale j nie bardzo mam skad wziasc takie pieniazki. Wie ktos czy jest moliwosc jakos to obejsc i uzyskac ta doatacje bez poreczenia i zyrantwo.??
-
2014/02/13 10:11:17
witam, chciałam zapytac czy jezeli korzystałam juz z takiego dofinansowania 5 lat temy na inna działalnosc to czy moge starac sie o to ponownie na całkowicie inna działanosc.
-
2014/05/12 15:17:16
Czy biorąc dotacje z urzedu pracy mogę kogoś zatrudnić od razu czy dopiero po roku?
-
2017/12/14 10:47:10
Polecam www.sprzatanieobiektow.com - lepszej ekipy sprzątającej nie znajdziesz. Wiem coś o tym.
Zobacz, gdzie możesz znaleźć przykłady projektów
Zobacz, gdzie możesz zasięgnąć informacji
Kliknij, aby się ze mną skontaktować
Kliknij, aby wejść na forum