Praktyczne porady dotyczące pozyskiwania dotacji z funduszy unijnych.
Blog > Komentarze do wpisu

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej - część pierwsza

Spośród szeregu działań jakie przewidują programy operacyjne, są również takie, które wspierają osoby chcące założyć swój pierwszy biznes. Na wsparcie przedsiębiorczości oraz samozatrudnienia przeznaczono środki w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”.

 1. Warunki jakie musi spełniać osoba, która ubiega się o dotację na uruchomienie działalności gospodarczej.

 

 

 

Działanie zostało skierowane do osób, które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, pod warunkiem, że w okresie 1 roku przed przystąpieniem do projektu nie posiadały zarejestrowanej działalności gospodarczej.
Dotacja nie będzie przysługiwała osobom, które już zarejestrowały  działalność gospodarczą, ale jeszcze jej nie rozpoczęły. Wykluczeniu podlegają również  osoby, które zawiesiły swoją działalność gospodarczą.

 

Natomiast nie ma przeszkód w staraniu się o dotację przez osoby, które prowadziły działalnością gospodarczą w okresie 1 roku przed przystąpieniem do projektu poza granicami kraju. 

Wymaga się od osób starających się o dotację spełnienia następujących dodatkowych warunków:

 - nie posiadanie zaległości w zapłacie podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne

- nie toczenia się przeciwko nim postępowania sądowego, administracyjnego, egzekucyjnego dotyczącego niespłaconych zobowiazań.

O dotację będą się mogły starać zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące. Wszystko jednak zależy od tego jaką grupę docelową określiła instytucja realizująca projekt. Jeżeli projekt zakłada tylko udział osób zarejestrowanych jako bezrobotne, nie będą mogły w nim brać udziału osoby pracujące. Instytucja realizująca projekt może jednak  uwzględnić rekrutację osób pracujących. Dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej mają na celu wsparcie tej grupy osób, które znajduje się w trudnej sytuacji na rynku pracy.

 Priorytetowo zostaną potraktowane projekty, które przewidują wsparcie dla: 

  1.    Osób do 25 r. życia               
  2.   Osób niepełnosprawnych            
  3.   Osób zamieszkujących w gminach wiejskich i miejsko – wiejskich oraz mieszkańcy miast do 25 tyś zamierzających podjąć zatrudnienie w obszarach niezwiązanych z produkcją rolną i zwierzęcą.
  4.   Osób pozostających bez zatrudnienia przez okres co najmniej 12 kolejnych miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat 
  5. Kobiet ( w tym zwłaszcza powracających oraz wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci           
  6. Osób po 45 r. życia

2. Maksymalna wysokość dotacji oraz przewidywane inne formy wsparcia 

Maksymalna pomoc jaką można otrzymać na ten cel to kwota 40 000 zł. Wysokość wsparcia jest przydzielana na podstawie potrzeb, które wykażemy w ramach starania się o dotację. Oznacza to, że max możemy uzyskać kwotę 40 tyś zł (lub do 20 tys. brutto na osobę w przypadku spółdzielni lub spółdzielni socjalnej), ale możemy też uzyskać dotację w kwocie niższej niż w/w. W ramach starań o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie zawsze jesteśmy zobowiązani do posiadania wkładu własnego, ponieważ dotacja może być udzielana w formie zaliczki. Często jednak wypłata takiej dotacji na uruchomienie działalności gospodarczej następuje najpierw w formie zaliczki określonej procentowo kwoty dofinansowania ( np. 80% z 20 tyś, które stanowi całkowity koszt naszej dotacji), a później refundacji naszych własnych wydatków. Właśnie dlatego będą nam potrzebne własne środki, które zostaną nam  zwrócone. Oprócz dotacji przewidziano inne formy wsparcia.

  1.       Promocję związaną z kampaniami promocyjno – informacyjnymi oraz upowszechnianie dobrych praktyk
  2.      Doradztwo ( indywidualne i grupowe) oraz szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej
  3.   Wsparcie pomostowe w okresie od 6 do 12 miesięcy od dnia zarejestrowania działalności gospodarczej polegające na pomocy finansowej wypłacanej miesięcznie w kwocie nie większej niż 1 100 zł ( spółdzielnia socjalna 550 zł) obejmujące następujące rodzaje kosztów:daniny publicznoprawne, z wyjątkiem kar i grzywien, koszty opłat telekomunikacyjnych (telefon, internet, itp.), wydatki na media (woda, gaz, elektryczność itp.), koszty dzierżawy, czynszu, najmu lokali, koszty najmu, dzierżawy maszyn i urządzeń, koszty ubezpieczeń majątkowych i osobistych, koszty zlecania usług związanych bezpośrednio z działalnością gospodarczą (np. zlecenie obsługi księgowej, prowadzenie strony internetowej itp.).  Ponadto wsparcie pomostowe obejmuje dodatkowo również usługi doradczo – szkoleniowe o charakterze specjalistyczny

Zobacz także inne artykuły doczące założenia działalności gospodarczej

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej - część druga

Refundacja i zaliczka w dotacjach unijnych

Wsparcie dla wiejskich przedsiębiorców z dotacji unijnych

czwartek, 07 maja 2009, niobe25

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: victor, *.dynamic.gprs.plus.pl
2009/08/11 12:37:48
Witam.

Chcialem zapytac gdzie można uzyskać bliższych informacji nt tej dotacji oraz gdzie złożyć wniosek.

Pozdrawiam
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/08/14 13:45:35
-
Gość: ombert, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/12/03 23:06:10
witam chciałbym sie dowiedzieć czy i jezeli tak to w jakiej wysokości dostał bym wsparcie na otwarcie własnej firmy która zajmowała by się chandlem tzn chciałbym otworzyć własną firme która zajmowała by się skupem i sprzedażą owoców i warzyw jak i też chciałbym mieć import export owoców i warzyw z innych krajów UE a dokładniej to na obecną chwilę do i z włoch
-
niobe25
2009/12/04 09:16:38
A przeczytał Pan cały post dokładnie? To radzę przeczytać - ta informacja jest tutaj zawarta. Na działalność związaną z wywozem, jeżeli jest bezpośrednio związana z ilością wywożonych produktów wg mnie nie uzyska Pan dofinasowania. Ale to tylko moja interpretacja - najlepiej się pytać w jednostce przyznającej dofinasowanie - mogę się mylić ( moze też pan to sprawdzić to w rozporządzeniu ministra rozwoju regionionalnego w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach PO KL z 6 maja 2008 r.).
-
Gość: Jacek, *.toya.net.pl
2009/12/17 19:52:12
Witam serdecznie, pomyślałem o otworzeniu sklepu zoologiczno-akwarystycznego. Więc domyślam się, że nie otrzymałbym ewentualnie dotacji na, że tak to ujmę rybki i pokarmy tylko akwaria z osprzętem, regały i system komputerowy. Myślałem o spółce dwuosobowej z ewentualną możliwością reklamowania akwarystyki w przedszkolach( wizyty w celu reklamowania hodowli we własnych domach, slajdy, prezentacje). Pytanie moje dotyczy więc czy byłaby szansa na otrzymanie dotacji i czy potrzebny byłby wkład własny i ważna sprawa czy dotacje obejmują wynajęcie lokalu. Pozdrawiam
-
niobe25
2009/12/17 22:25:27
Gdyby Pan przeczytał drugą część to wiedzialby Pan ze na czynsz tak - wsparcie pomostowe. :)Co do wkladu to raczej chyba tez o tym napisalam na blogu, ale ogolnie radze zasiegnac informacji u realizatora projektu, poniewaz bywa, ze warunki roznia sie one w zaleznosci od wojewodztwa. Powodzenia.
-
Gość: Jacek, *.toya.net.pl
2009/12/18 20:20:05
Dziękuję bardzo, co do doczytania to różnie bywa i nie ukrywam, że nieznanych rzeczy człowiek od razu nie ogarnia i leci po pomoc. W każdym razie jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam i spokojnych Świąt
-
niobe25
2009/12/18 21:22:55
Wzajemnie. E pan to jeszcze nie tak źle, niektorzy sie pytaja dokladnie o to co jest napisane jak w poscie pod ktorym sie podpisuja hihi. Pozdrawiam.
-
Gość: Kanarek, *.olsztyn.vectranet.pl
2009/12/24 01:27:08
może to głupie pytanie, ale nie znalazłem informacji na ten temat: czy studenci z mają szansę otrzymać dotację? dziękuję z góry za odpowiedź.
-
Gość: Paweł, 89.100.220.*
2009/12/28 23:40:16
Witam
Nie do końca rozumiem tą część:

"Działanie zostało skierowane do osób, które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, pod warunkiem, że w okresie 1 roku przed przystąpieniem do projektu nie posiadały zarejestrowanej działalności gospodarczej.
Dotacja nie będzie przysługiwała osobom, które już zarejestrowały działalność gospodarczą, ale jeszcze jej nie rozpoczęły. Wykluczeniu podlegają również osoby, które zawiesiły swoją działalność gospodarczą."

Czy to znaczy ze jeśli w marcu 2010 rozpocznę działalność gospodarczą i zacznę działać ze środków którymi dysponuję a potem złożę wniosek, to nie dostanę dotacji?
Czy jesli złożę wniosek a potem rozpocznę działalność, mam szanse na dotacje?
Czy powinienem złożyć wniosek, czekać na dotację i dopiero jak zostanie mi przyznana mogę rozpocząć działalność?
Chodzi mi o to że mam trochę pieniędzy na rozpoczęcie i nie chcę z tym zwlekać ale to trochę mało, będę potrzebował więcej pieniędzy na rozwój firmy, która opcja jest dla mnie najlepsza?
Ten biznes to sklep i serwis rowerowy plus sprzedaż internetowa, czy taka forma działalności ma szanse na dotację?
-
niobe25
2009/12/29 11:05:22
Do Pana Pawła.
1. W przypadku działanie 6.2 PO KL sprawa wyglada następująco:
a) Realizator projektu przeprowadza najpierw rekrutacje osob zainteresowanych, pozniej uczestnicza one w szkoleniu, a na koncu skladaja wniosek o dotacje.
b) Co do zasady instytucja przyznajaca dofinasowanie zaleca zarejestrowac fime po etapie drugiem czyli szkoleniu. Ale uwaga tak być nie musi, kazda instytucja mozna wyznaczyc warunki wlasne i np ustanowic date rejestracji po wydaniu decyzji o przyznaniu dotacji.
c) Tak czy inaczej jesli zalozy Pam firme w momencie innym niz o ktorym napisalam powyzej to wyklucza to Pana juz autoamtycznie w pierwszym etapie czyli samej rekrutacji zainteresowanych osob.
Ps. Czy moglby Pan zaglosowac na moj blog? Wystarczy wejsc w baner - Blog bierze udzial w konkursie" i postapic wedlug instruckcji.

-
Gość: basiado, 81.219.162.*
2009/12/29 19:19:30
Mam 48 lat, pracuję tylko na umowę zlecenie gdzie wyciągam marne 1000-1200 zł. Chciałabym zakończyć umowę. Zarejestrować się w PUP i starać się o dotację na działałalność dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Wcześniej dowiadywałam się w tutejszym PUP , ale osoby tam pracujące są tak mało kompetentne , że nie dowiedziałam się niczego poza tym , że mogłabym starać się o dotację na dla bezrobotnej ale nie wiedzą czy mogę!!! dla osoby niepełnosprawnej a o ile mi wiadomo dotacja taka jest znacznie wyższa. Przed 3 laty pracując na etacie miałam zarejestrowana działalność gdyz odprowadzałam tylko składkę zdrowotną ale później ją zlikwidowałam. Nigdy nie korzystałam z żadnej pomocy finansowej. Wiem , że muszę opłacać całą składkę ZUS. Jakie mam możliwości i czy w ogóle je mam? Byłabym wdzięczna za podpowiedź. Teraz pracuję jako przedstawiciel handlowy w firmie sprzedaży bezpośredniej. Wcześniej przez 25 lat pracowałam w biurze. Przez ostatnie 2 lata w biurze kredytowym jako doradca mobilny. Proszę o poradę .
-
niobe25
2009/12/29 20:56:32
Moja odpowiedź będzie krotka i na temat:
1. O dotacjach z pup dla bezrobotnych jest mnostwo informacji w internecie ( ja tez napisalam o tym na blogu), wiec nie bede ponownie pisac w komentarzu. Jesli oni nie wiedza czy moga przyznac to po co tam siedza? Moze niech Pani pisemnie zlozy podanie z zapytaniem - beda musieli odpisac, slownie zazwyczaj olewaja.
2. Druga mozliwość to dzialania 6.2 PO KL na dzialalnosc gosp., gdzie niepelnosprawnosc jest jak najbardziej preferowana, ze sie tak wyraze. O tym też napisalam na blogu jakie sa warunki. Tutaj rowniez nic nowego nie dodam ponadto co pisze na blogu.
3. Mozna starac sie jako osoba niepelnosprawa z PFRONU. O tym nie napisałam ale wiem ze w internecie Pani znajdzie potrzebne informacje.
-
Gość: basiado, 77.255.13.*
2009/12/29 21:42:21
Bardzo dziękuję sporo już czytałam, tylko wkurza mnie brak kompetencji w PUP w małych miastach. Dokładniej mówiąc znam wiele rodzin , które uzyskały dotacje " na nic" żadnej działalności , widocznej gołym okiem a np. 5 osób z rodziny otrzymało dotacje, wszystko dalej zależy od układów. Faktycznie zrobię to pisemnie , tylko zastanawiam się czy odpowiedzą mi skoro jeszcze nie jestem zarejestrowana, albo nie wymyślą , że coś kombinuję. Zagłosuję na Pani bloga. Dzieki
-
niobe25
2009/12/30 09:32:58
Do pani BasiaDo
Dla mnie sprawa jest prosta jak sobie teraz pomysle, to jesli nie wystepuja przeslanki zeby nadac Pani status bezrobotnego to nie moze sie Pani ubiegać o tego rodzaju dotacje( ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), bo zeby miec mozliwosc trzeba miec status. Co do PFRONU to ktorzy organ jest kompetentny? Mialam o tym napisac na blogu ale jeszcze nie zbieralam materialow. Z cala pewnoscia zasotaje sie Kapital Ludzki i Wojewodzki Urzad pracy a nie powiatowy. Nie wiem czy pani to przeczyta ale wolalam to napisac.
-
Gość: , *.as.kn.pl
2010/01/01 15:56:51
Witam. Mam 20 lat i chciałbym otworzyć sklep z produktami marki Apple. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć czy na tego typu działalności też przyznawane są dotacje?
Jeśli jest ktoś kto mógłby mnie nakierować co i jak zrobić żeby wszystko pomyślnie poszło to proszę o kontakt na maila: michal15-15-90@o2.pl
Z góry dziękuję osobom które odpowiedzą.
-
niobe25
2010/01/01 21:13:58
Na franzyczne można np licencje sa dofinasowane, ale trzeba sie dopytać w woj, urzedzie pracy( PO KL.
Zachecam do glosowania na bloga.
-
Gość: jacek_zdw, 80.48.145.*
2010/01/03 17:30:34
Witam serdecznie .
Moja małzonka chce załozyc firmę transportową,jest obecnie osoba bezrobotną zarejstrowaną wPUP.Ma zamiar kupić dwa samochody dostawczei zatrudnić pracowników mieszkamy w 50 tyś miasteczku w woj łodzkim na jaką pomoc może liczyć w dofinansowaniu ze środków unijnych.
-
niobe25
2010/01/03 17:37:10
Niech zgadnę -pewnie Pan w Zgierzu mieszka:). W przypadku firm transportowych nie dotacji na samochody. Polecam lekturkę:
1. funduszeunijne1.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?548777
2. funduszeunijne1.blox.pl/2009/07/Dotacje-unijne-na-zakup-samochodu.html
Zachecam do glosowania na mojego bloga i obowiazkowa wizyte w woj. urzedzie pracy.
-
Gość: jacek_zdw, 80.48.145.*
2010/01/03 17:49:27
Zduńska Wola .
Ja prowadzę jedno osobowa firmę transportową ,mam dwa samochody ale chcemy rozwinąć ten biznes o następne dwa samochody na którepotrzebował bym jakąś pomoc .Małżonka jest na bezrobotnym i pomyślałem że w ten sposub będzie można starać się o jakieś dofinansowanie.
-
niobe25
2010/01/03 19:22:36
W przypadku firm transportowych nie ma dofinansowania na zakup samochodow, co nie oznacza, ze nie mozna starac sie o dotację na inne skladniki firmy. I tak bedzie w przypadku pozyskania dotacji zarowno na rozwoj juz istniejacej firmy jak i tej ktora sie chce dopiero zalozyc. Ja też jestem z lódzkiego, wiec tak to interpretuja urzad marszalkowski i wojewodzki urzad pracy, tez mieszczeca sie w Łodzi.
-
2010/01/04 18:13:56
witam ,

mam prawie 25 lat i chcialbym zalozyc dzialalnosc gospodarcza a mianowicie agroturystyke.mialaby ona obejmowac chodowle koni w celach rekreacyjnych.posiadam kilka ha ziemi ,ktora chcialbym wlasnie na ten cel przeznaczyc.moje pytanie brzmi tak-jaka kwote dostalbym na otwarcie owej dzialanosci,co musialbym przedstawic i gdzie, jezeli dostane juz jakies srodki to czy bede je musial zwrocic jezeli interes nie wypali?
prosze o pomoc o mam dosc wyzysku w obecnej pracy i chcialbym sprobowac czegos nowego -czegos co przyniesie mi satysfakcje.dodoam ze mam juz stodole ,ktora chcialbym na ten cel przeznaczyc.
miejsce na uboczu zdala od drogi.
-
Gość: jaca735, 94.75.121.*
2010/01/05 18:22:07
Witam
Jestem na samozatrudnienu 2lata , chciałbym otworzyć sklep z ciuchami . Najchętniej otworzył bym spółkę ze znajomym który działalność zawiesił kilka lat temu .
Czy jest jakaś szansa na dofinansowanie ?
-
Gość: ~piotrek, *.icpnet.pl
2010/01/05 18:44:14
Mam pytanie, chciałbym otworzyć firmę, miałaby to być myjnia samochodowa. Jestem w trakcie załatwiania formalnosci związanych z tymczasowym zameldowaniem i dopiero jak zostane zameldowany będe mógl zarejestrować sie na bezrobocie. I tu pojawia się pytanie czy muszę byc zarejestrowany jakiś czas by starać się o dotację?
-
niobe25
2010/01/05 19:28:54
Do Oswiecim85:
Na agroturystkę polecam Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i Agencje Restrukryzacji i Modenizacji Rolnictwa oraz punkt informacyjny regionalnego programu operacyjnego w panskim wojewodztwie (urzad marszakowki) - tam tez mozna sie zapytac.
Do Jaca:
Zarowno pan jak panski znajomi nie mozecie sie ubiegac o dotacje na rozpoczecie dzialansci jesli pan i panski znajomy prowadzicie juz firmy istniejaca ( nawet juz zawieszone)- musi minac 12 mcy. Mozna sie starac o rozwj firmy z regional programow opracyjnych.
Do Piotrek: Nie jestem pewna na 100 ale wydaje mi sie ze nie. Najlepiej sie pytac o zrodla:). Ps. Zadajecie Panstwo straznie duzo pytam ale niedlugo to aj sie biore za dochodowa roboete czasu miec nie bede na bloga:).
-
2010/01/06 17:39:58
do Pani Niobe25 :-)

czy bylaby Pani w stanie napisac biznes plan dla osoby prywatnej - pytam o siebie...
co Pani na moja propozycje?
-
niobe25
2010/01/06 18:23:00
Moze takie sprawy to droga e-mailowa:) a nie w komentarzu:).
-
2010/01/06 19:35:00
no fakt...przepraszam ,nie powinienem tak od razu wyskakiwac z takim pytaniem publicznie.
w jaki sposob moge sie z Pania skontaktowac? na tym forum mozna wysylac wiadomosci na pw.?
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/06 19:45:02
No ja nie pisze biznesplanow:(, nie prowadze firmy w zakresie doradztwa, nawet bym sie nie podjela poniwaz nie mam doswiadczenia w zakresie akurat tej dokumentacji, ale jakbym musiala to bym napisala z cala starannoscia. Po drugie biznesplany sa rozne, w zaleznosci od dziialania i programu. Co moge doradzic to znalezc firme spacjalizujaca w pisaniu np dokumentacji do PROWu. Roznie sobie kaza placic czasami nawet po 2 czy 3 tys ale to raczej dla duzych firm. Mysle ze u pana zmiesci sie w granicach 1500 zl, ale musi pan poszukac.
-
2010/01/06 20:12:54
rozumiem ze poczty na gazeta.pl Pani nie posiada...
zna Pani moze kogos w malopolsce kto sie takim czyms zajmuje? chetnie zlece napisanie takiego biznes planu.
mozna wiedziec skad Pani klika? pytam o wojewodztwo...
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/06 20:28:04
Niestety nie jestem z malopolsiego i nawet ze swojego wojewodztwa znam tylko osoby zajmujace sie kapitalem ludzkim. Poczte mam podana pod nanerem na blogu o nazwie kontakt, ale to i tak juz nie ma wikszego znaczenia.
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/06 20:34:26
Chcialam dodac ze takich firm na rynku jest pelno co pisza biznesplany, maja swoje strony internetowe - oferta i cennik, wiec moim zdaniem nie powinno byc problemu.
-
2010/01/06 20:45:04
pozostaje mi tylko podziekowac Panno Niobe25 :-)
zaluje tylko ,ze nie jest Pani z tego wojewodztwa , o ktorym pisalem bo przy kawie rozmawialoby sie o wiele przyjemniej:-)
-
niobe25
2010/01/06 20:53:47
Spokojnie, nic straconego, podejrzewam ze w malopolsce nie brak urodnych i intelignetnych kobitek - sepcjalistek od dotacji unijnych, wiec sie Panu bedzie rowniez dobrze wspolpracowalo, aczkolwiek nie wiem czy przy kawie:):).
-
Gość: aspasja31, *.internetdsl.tpnet.pl
2010/01/09 22:13:34
Witam-chcialam zalozyc swoja pierwsza dzialalnosc gospodarcza,dodam,ze w tej chwili jestem 2 lata po urodzeniu dziecka i chcialabym wrocic na rynek pracy.Chcialabym w mojej wsi otworzyc sale zabaw dla dzieci w wieku 2-6 lat,alternatywne spedzanie czasu dzieci,ktore nie maja innych rozrywek,albo rodzice nie maja dla nich wystarczajaco duzo czasu.Zjezdzalnie,dmuchane zabawki,trampoliny,zabawki. Sala dzialaby w wyznaczonych godzinach ,dzieci przychodzilyby na 2,3 h dziennie,wnoszac pewna oplate.Dodam,ze mam juz na oku lokal do zagospodarowania,chcialabym sie dowiedziec,jakie wymogi musze spelniac,jakie pozwolenia sa potrzebne i jakie srodki moglabym dostac w ramach tych dzialan.Dziekuje i pozdrawiam Joanna
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/10 16:48:07
Powiem szczerze, ze chyba nie bede wstanie do konca odpowiedziec na to pytanie. Widze dwa problemy:
1. nie wyglada mi to na samozatrudnienie
2. bardziej na przedszkole ( a tutaj mozna sie ubiegac jako osoba fizyczna majaca juz zarejestrowana dzialal gospod i tez PO KL ale inne dzielanie 9.1.1).
Byc moze podazam dobrym tropem, ale moze sie myle, wiec co moge jedynie zaproponowac telefon do wup lub urzedu marszkaowsiego w Pani wojewodztwie, aby rozwiac watpliwosci.
-
Gość: aspasja31, *.internetdsl.tpnet.pl
2010/01/10 21:00:23
Dziekuje za odpowiedz.To miejsce zabaw prowadzilabym sama,zatrudniajac ewentualnie 1 opiekunke.Dysponujac lokalem,potrzebowalabym srodki na jego remont,przystosowanie,sprzet audio,bylaby to mini sala zabaw,poniewaz te duze sa poza zasiegiem ze wzgledu na wielkosc lokalowa.Pozdrawiam
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/10 21:58:05
Tak, ale gdzies mi sie tez obilo o uszy ze chyba urzedy gminy nie wiem czy tez nie wspieraja takie prywatne przedszkola. Gdzies jakbym czytala. Po drugie trzeba spelnic surowe warunki higieniczne i sanitarne jesli chodzi o zbiorowa opieje nad dziecmi.
-
Gość: kamil, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/11 17:26:50
witam mam 21 lat i chciałbym założyć własną firmę dekarską gdzieś wyczytałem że aby dostać dofinansowanie trzeba mieć jakieś potwierdzenie dyplom itp a właściwie to ja nie posiadam nic takiego wiecie może czy bez takich potwierdzeń mogę sie starać o dofinansowanie ??
-
Gość: Tomaszvts, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/17 22:54:57
Witam chciałbym założyć własną działalność a dokładnie zakład eletroniki samochodowej.Poszukuje pomocy w wypełnieniu podania o dotację ,bo sam nie bardzo potrafię to zrobić.Czy są osoby zajmujące się czymś takim?? Jestem z Krakowa.
-
2010/01/20 12:45:05
Witam! Czy jako studentka studiów dziennych moge starać sie o dotacje unijne na działalność w internecie i wziąść udział w szkoleniu? Jezeli tak to do kiedy mozna składać wnioski? Słyszałam ze nabor jest jakos na wiosne:)
-
Gość: rafal, 212.91.10.*
2010/01/20 19:20:03
Dzie dobry,pytanie mam tego typu,czy prawda jest ze jesli mam komornika i to nawet nie za swoje dlugi a jako zyrant to moge zapomniec o srodkach z uni na rozpoczecie dzialalnosci gospodarczej?
-
niobe25
2010/01/21 09:52:14
O dotację mogą się ubiegać osoby nie posiadają zaległości w zapłacie podatków lub składek ubezpieczenia społecznego ani nie toczy się przeciwko nim postępowanie sądowe, administracyjne albo egzekucyjne dotyczące niespłaconych zobowiązań.
-
Gość: Rafał L., *.dynamic.gprs.plus.pl
2010/01/22 11:17:07
Witam. Mam 26 lat jestem osobą bezrobotną od 12.2008 mam odłożone 50tyś i pustą działkę pod Warszawą na której chciał bym otworzyć hotel dla psów jednak jest to za mało by wszystko działało jak należy w związku z tym mam pytanko czy na taki rodzaj działalności jest przewidziana jakaś pomoc? Pieniążki były by przeznaczone na wyposażenie budynku i przystosowanie placu dla zwierząt.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/24 08:07:50
jesli chce otwozyc spulke cywilnom i jeden z wlascicieli chce dotacje a drugi ma swuj wklad to wtedy jak
-
niobe25
2010/01/26 08:35:38
Do Rafał
Nic mi nie woadomo o hotelach dla psów:), ale powinien Pan za siegnąć języka w Wupi-e czy to się kwalifikuje na dofinansowanie.

Do null
Na społkę cywilną nie przysluguje.
-
2010/01/26 22:19:29
Witam.
Jestem osobą pracującą i chcę założyć zespół instrumentalno - wokalny, czy mogę starać się o dofinansowanie
-
niobe25
2010/01/27 18:47:13
Jak sama nazwa wskazuje dotacja jest na rozpoczęcie dzialalnosci gospodarczej, nie orientuje sie niestety jak to wyglada w sensie prawnym, czyli czy taki zespol powiedzmy otrzymujacy dochod miesci sie w ramach klasyfikacji pkd. Na sam zespol nieformalny czyli grajacy jako hobby nic mi nie wiadomo.
-
Gość: pareolka84, 80.51.181.*
2010/01/28 13:01:48
Witam a ja mam następujące pytanie czy jest możliwość uzyskania dotacji z Urzędu Pracy na założenie skupu owoców?? bardzo proszę o odpoweidź. Pozdrawiam.
-
niobe25
2010/01/28 13:34:00
Szanowna Pani.
1. Dotacja z urzedu pracy z Funduszu Pracy, nie jest dotacją unijną.
2. Wobec tego, ze kazdy pup ma swoj odrebny regulamin przyznawania dotacji, powinna Pani kierowac pytanie do pracownikow tego urzedu.
-
Gość: radosław toruń, *.cable.dyn.petrus.com.pl
2010/01/28 23:41:21
Witam serdecznie,
mam 34 lata i chciałbym rozpocząć własną działalność w charakterze taksówkarza. Zamierzałem starać się o dotację z PUP (podobno istnieje większa szansa na jej przyznanie) gdyż potrzebuję pieniądzy na zakup samochodu i wyposażenia do taksówki, jednak wyczytałem na Pani blogu, tu cytuję: " różnicą w obu dotacjach jest kwestia dofinansowanie zakupu samochodu. O ile w ramach działania 6.2 PO KL jest dopuszczalny zakup środków transportu, uznanych za niezbędne dla prowadzenia działalności gospodarczej i odpowiednio uzasadnionych przez wnioskującego, to koszt zakupu samochodu w ramach dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy nie zostanie nam sfinansowany". Czy oznacza to, że nie ma sensu składać wniosku do PUP o przyznanie środków na rozpoczęcie działalności "taksówkarskiej" bo na samochód i tak nie dadzą? Gdzie Pani wnioskowałaby w tej sytuacji, PUP czy WUP? I jeszcze jedno pytanie: czy wymagany jest minimalny okres czasu pozostawania bezrobotnym w przypadku wniosku do PUP, czy mogę beć bezrobotny np. tylko od miesiąca? Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc. Pozdrawiam!
-
Gość: m-a-c-yy, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/29 00:27:51
Witam serdecznie,

chciałam zapytać, czy założenie działalności gospodarczej, a konkretnie otwarcie swojej szkoły językowej kwalifikuje się do tej dotacji? Pytam ponieważ Pani odpowiedź na post forumowiczki planującej otworzyć sale zabaw dla małych dzieci wzbudził u mnie nutkę niepewności (a tematyka w miarę podobna). Chciałam się także dowiedzieć, czy mając 24 lata powinnam zająć się założeniem działalności jak najszybciej, by zdążyć złożyć wniosek przed 25 rokiem życia (mając na uwadze, że takie wnioski są traktowane priorytetowo), czy szansa na dofinansowanie jest na tyle duża, że nie powinnam się tak spieszyć? Po prostu chciałabym wiedzieć, czy jest sens zaczynania wszystkiego 'na łeb na szyję', żeby tylko zdążyć przed tym progiem 25. lat?
-
Gość: niobe25, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/29 14:14:14
Do Macy i Radosława: szanowni Panstwo nie bojcie sie dzwonic do instytucji skoro juz wiecie nawet gdzie szukac informacji.:) Ja wszystko rozumiem ze szukacie porady ale ja nie moge brac odpowiedzialnosci w doradzaniu tym bardziej ze najwiecej o tym wiedza osoby ktore pracuja w danej instytucji. Nastepna sprawa ze wymagania i warunki moga sie roznic w zaleznosci od wojewodztwa. Tylko naprawde tam dowiedzie sie na czym stoicie a ja jak sami wiecie ja nie pracuje na ogolnopolskim punkcie informacyjnym w zakresie pozyskiwania dotacji unjnych.:) Zycze powodzenia i wytrwalosci.
-
2010/02/03 15:49:40
Chcę otorzyć Rodzinny dom spokojnej starości, czy należy się dotacja z unii europejskiej dla pracujących?
-
2010/02/07 12:47:36
Przyznam szczeze ze nie czytalem calego tematu, ale z tego co zauwazylem nie bylo o tym mowy... Wnioski o dotacje dla osob bezrobotnych rozpatruje powiatowy urzad pracy (np. w Krakowie), a jak jest z osobami zatrudnionymi? Z tego co mi wiadomo dotacje "moga" udzielac inne instytucje. Jak to jest w Krakowie. Nigdzie na ten temat nie znalazlem odpowiedzi a jechac do urzedu pracy po to aby sie dowiedzec ze oni takich wnioskow nie rozpatruja jest troche bez sesu...
-
niobe25
2010/02/07 15:13:18
1. Jesli dana instytucja realizuje projekt zawsze na jej stronie www widnieje informacja jakie warunki musze spelniac osoby np. czy berobotna czy pracujaca.
2. Nie wiem o co Panu dokladnie chodzi. Zdecydowanie nie przeczytal Pan postu bo tam jest mowa o Wojewodzkim Urzedzie Pracy, ktory posiada instytucje listy realizujacych projekty unijne.
3. Dotacja z PUP z Fundusz Pracy nie jest dotacją unijna i przysluguje tylko osobom bezrobotnym. Jesli urzad pracy realzuje faktycznie unijny program przyznajacy dotacje to jak sie moge domyslac ze jest to dla bezrobotnych ale propnuje zastosowac punkt 1. A w ogole nie mam jednakowych kryteriow co oznacza ze kazda istytucja moze narzucić rożne warunki co do osob na te same dzialania juz w ramach samego wojewodztwa nie mowiac w skali kraju.
-
niobe25
2010/02/07 15:17:06
A jeszcze jedno ze od czerwca tamtego roku pupy zostaly wylaczone z mozliwosci pozyskiwania dotacji unijnej na rozpoczecie dzialalnosci czyli zostaje sie Fundusz pracy dla bezrobotnych.
-
2010/02/10 15:47:26
Witam. Jestem bezrobotną studentka niestety mąż prowadzi gospodarstwo rolne a ja jestem ubezpieczona w KRUS-ie co wyklucza możliwość ,abym zarejestrowała się w Urzędzie Pracy. (chyba,że zrezygnuję z tego ubezpieczenia i ubezpiecze się gdzie indziej) Czy miała bym szansę na otrzymanie dotacji z UE ( 6.2) na otwarcie własnej działalności gospodarczej tj. sklepu z częściami rolniczymi ? Czy mogła bym wykozystać pieniądze z pomocy na zakup towarów jakie będe sprzedawać w swoim sklepie czy np. kasę fiskalną oraz meble do urządzenia sklepu?
-
niobe25
2010/02/10 17:20:10
funduszeunijne1.blox.pl/2009/05/Dotacje-dla-rolnikow-na-rozpoczecie-i-rozwoj.html
funduszeunijne1.blox.pl/2009/01/Wspracie-dla-wiejskich-przedsiebiorcow-z-dotacji.html
Z dzialania 6.2 wystarczy ze wejdzie panie na strone Wojew urzedu Pracy - powinny byc tam wykaz instytucji z warunkami jakie musza spelaniac osoby. Wstepnie mozna zawdzwonic .
-
2010/02/16 11:52:46
Witam planuje otworzyć sklep spożywczo przemysłowy ale muszę postawić budynek od podstaw? czy dotację mogę wykorzystać na budowę i i wykończenie owego sklepu??
-
2010/02/22 10:59:17
Chciałabym otworzyć firmę transportową. Czy mam jakieś możliwości pozyskać dotację? Jeżeli tak, to na co mogłabym te środki przeznaczyć, na wyposażenie biura czy na zakup części?
Pozdrawiam
-
2010/02/23 01:07:20
witam
pytanie oczywiscie dotyczace dotacjii, chodzi mi o miejsca do ktorych mogl bym sie zglosic o dotacje, oprocz urzedu marszlkowskiego i pup gdzie mozna jescze probowac znalezc pieniadze, chce zalozyc firme z uslugami budowlanymi, potrzebna jest do tego maszyna waartosci ok 25000 euro, pozdrawiam
-
2010/02/24 09:54:08
Chcę założyć firmę handel materiałami budowlanymi , w chwili obecnej pracuję na całym etacie i nie mam ochoty rezygnować z tej pracy mam 39 lat, mieszkam w woj. podlaskim w gminie o ok. 12.000 ludności. Czy mogę liczyć na dotacje i gdzie mam jej szukać i nie ukrywam że czas się liczy. Jak długo trwa pozyskanie ewentualnej dotacji? Zgóry uprzejmie dziękuję za podpowiedź.
-
2010/02/24 10:54:19
z tego linku nie wiele się dowiedziałam - gdyż zawiera on dane dotyczące poszczególnych regionów ( ale nie podlaskie ) a także osób bezrobotnych.
Moje pytanie brzmi jak długo trwa procedura uzyskania takiej pomocy m-c czy 2 m-ce, a moze dłużej. Bo nie mogę czekać. A rozumiem że informacji mam szukać u wojewody?
-
niobe25
2010/02/24 11:57:01
Prosze Pani - wlasnie ten post powstal po to aby uswiadomic osobom ze dotacja na rozpocz dziala maja charakter regionalny( realizowany w kazdym wojew - odrebnie). Napisalam tez inne czescie o tym dzialaniu, jednakże np ja Pani powiem, ze tak osoby pracujace moga sie ubiegac a np w Pani wojew nie bedzie realizowany projekt dla takich osob. I bedzie miala Pani mi za zle, ze podpowiedzialam źle. Dlatego informacji trzeba szukac na stronie wupu lub urzed marszakowskich( tego woj. z ktorego sie pochodzi), ktore moga zawierac tak jak w przytoczonym woj lodzkim liste instytucji wraz opisem osob potancjalnie poszukiwanych. Wiem ze jak ktos sie tym nie interesuej to nie wie, ale ten post bym moja intencja aby to wytlumaczyc.:)
-
niobe25
2010/02/24 12:15:06
Chciałam również dodać, że nie ma jednej instytucji na cała Polskę, ktora by przyznawała takie dofinasowanie na wlasna firme. A pracujacy moga sie ubiegac, ale wiekszosc projektow zaklada jednak ze moga skorzystac tylko bezrobotni bo chodzi raczej o samozatrudnienie i zmniejszenie zjawiska bezrobocia ( taki jest cel przyznawania tych dotacji. Po drugie sile przebicia maja pomysly o charakterze innowacyjnym lub cos co ma zbycie na rynku ale jest samo w sobie nowoscia. Np u mnie w woj. dostal dotacje projekt, na firme produkujaca anioly ( jednemu to sie wyda fajne, a drugiemu glupie). W moim woj. na jedno miejsce w takim projekcie przypada az 30 osob! Ja po prostu nie wiem czy w Pani wojew jest projekt zakladajacy ze moga z niego skorzystac pracujacy - musi to Pani sama sprawdzić, ja tylko wskazuje droge, ktora moze Pani podazac. Pozdrawiam i zycze powodzenia.
-
niobe25
2010/02/24 12:28:29
Acha i po dtym linkiem znajdzie Pani dalsze inne inforacje na temat zadanego przez Panipytania.
funduszeunijne1.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?548777
Tylko musi Pani troche pogrzebac po blogu.
Niechetnie odpowiadam na w kmentarzacj poniewaz pytania sie powtarzaja a wiekszosc informacji jest na blogu.
-
2010/02/24 13:01:35
Bardzo dziękuję za jasną i wyczerpującą odpowiedź.
życze miłego dnia i pozdrawiam
-
2010/03/02 20:14:48
Czy jako osoba karana za paserstwo mogę ubiegać się o dotację?
-
2010/03/09 13:54:41
Witam. Mieszkam na wsi, jestem ok 1 roku zarejestrowany w urzędzie pracy i chcę zapytać czy mogę otrzymać dofinansowanie na prowadzenie działalności jako agent ubezpieczeniowy, a co się z tym wiąże na zakup samochodu i sprzętu biurowego.
pozdr
-
2010/03/15 20:59:29
Witam, pracuje obecnie jako mechanik, ale chciałbym założyć własną działalność, jest to obszar wiejski i posiadam już sporą podstawe do ruszenia z tym tematem ( budynki do adaptacji i częśc sprzętu do pracy) Czy jest możliwość starania się o dotacje będąc jeszcze zatrudnionym w obecnej firmie?? czy jest także możliwość prowadzeniea działalności na 1/2 etatu?? Chodzi poprostu o to że utrzymuje rodzine i zależy mi na płynnym przejściu z obecnej pracy na własną działalność.
-
2010/03/19 14:04:29
Witam,mam21 lat i chciałabym otworzyć sklep internetowy. spełniam wszystkie powyższe warunki i co dalej.. Przeczytałam wszystkie zamieszczone informacje na stronie i nadal nie wiem jak sie za to zabrać? co mam wypełnić i gdzie mam sie zgłosić żeby ubiegać sie o taka dotacje? pozdrawiam
-
mouriel1
2010/03/19 18:10:43
Witam serdecznie,

mam pewne pytanie, chce się ubiegać o dotację na rozpoczęcie działalności . Mam zamiar założyć firmę zajmującą się projektowaniem wnętrz i rewitalizacją zabytków. Według uzyskanej przeze mnie wiedzy aby złożyć wniosek obligatoryjny jest lokal z aktem prawnym , jednakże taka działalność nie wymaga odrębnego pomieszczenia , na dobrą sprawę wystarczy laptop i tu się jest całkowicie mobilnym. Ewentualnie mogę pracować w domu jednak mieszkam z rodzicami i nie mam aktu własności czy wtedy muszę podpisywać umowę z rodzicami? Jeszcze jedno czy środki na reklamę widniejące w kosztorysie można przeznaczyć na pozycjonowanie strony lub link sponsorowany? Pozdrawiam.
-
2010/03/25 16:42:08
Proszę mi przedstawić realne szanse na uzyskanie dotacji na otwarcie agencji interaktywnej ( strony i sklepy www, animacje, grafika , pisanie programów. itd.). Obecnie jestem zatrudniony na umowę o pracę i w trakcie zakładania działalności również chciałabym pracować. Czy w takim wypadku uzależnione jest to np. od wysokości otrzymywanego wynagrodzenia?? Które z działań byłoby najkorzystniejsze i dało największe szanse na pozyskanie pieniędzy?
-
2010/03/25 22:05:57
czy majac 32 lata i chcac zalozyc hurtownie z czesciami do aut moge ubiegac sie o dotacje i z jakiego programu?
-
2010/03/30 18:07:07
Witam,
mam 26 lat i po wakacjach planuję otworzyć własną działalność gospodarczą (jednoosobową) - mobilną szkołę językową (z dojazdem do ucznia). Czy w takim przypadku możliwe jest uzyskanie dotacji unijnej na zakup samochodu? I czy muszę być zarejestrowana jako osoba bezrobotna? (obecnie pracuję na umowę o dzieło w szkole językowej)
-
niobe25
2010/04/01 10:30:52
Witam. Podaję link, który wyjaśni Pani wątpliwości.
funduszeunijne1.blox.pl/2010/02/Dotacje-unijne-na-rozpoczecie-dzialalnosci.html
Pozdrawiam.
-
2010/04/02 12:58:13
Dziękuję za odpowiedź,ale niestety nie znalazłam tam bezpośredniej odpowiedzi na pytanie dotyczące dofinansowania na zakup samochodu, który miałby służyć jako środek transportu niezbędny przy prowadzeniu moblilnej szkoły językowej. Ponawiam więc swoje pytanie i z góry dziękuję za odpowiedź.
-
niobe25
2010/04/02 14:52:28
Co do zasady można, tylko trzeba uzasadnic ze jest nam bezposrednio potrzebny do prowadzenia dzial. gospod i podeprzec silnymi argumentami uzasadnienie. Wyjatkiem jest sektor trnasportu towarow. Przynajmniej takie uzadnieniem kieruje sie moj WUP, ale lepiej popytac jeszcze wupie wlasciwym ze wzgledu na wojew lub ewnetualnie w instyticji realizujacej projekt.
-
2010/05/03 11:56:27
JESTEM OSOBĄ PRACUJĄCĄ CZY MOGE DOSTAĆ DOTACJE NA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ A JEŻELI TAK TO POPROSZE O WSKAZÓWKI
-
niobe25
2010/05/04 19:13:09
Do robii25
Zdecydowanie najwiecej projektow odnosi sie do grupy docelowej jaka sa bezrobotni. Ale być może na terenie Pana/i realizowany jest projekt obejmujacy osoby posiadajace prace. Dla zrazumienia tematu polecam przeczytanie wszystkich czesci dot. dotacji na zalozenie dzialal. gospod. Są na glownej stronie bloga w zakladkach i kategoriach.
-
2010/05/11 14:28:01
Witam,
chciałabym uzyskać informację, czy uzyskam dotację z PUP na otwarcie sklepu internetowego?
Chciałabym uzyskane pieniądze przeznaczyć na zaplecze magazynowe i wiem, że moge 30%uzyskanej dotacji przeznaczyć na towar do sprzedaży.
Pozdrawiam:)
-
2010/05/14 23:54:54
Witam! mam 25 lat pracuję w dużej firmie na pełny etat. chciałbym otrzymać dotację na założenie niewielkiej firmy zajmującej się obróbką wyrobów ze stali nierdzewnej. Prowadzenie firmy byłoby moim dodatkowym zajęciem które chciałbym aby zwiększyło moje zaplecze finansowe. Mam takie małe pytanie: Jak duże szanse są na otrzymanie dotacji osób pracujących takich jak ja? I drugie pytanie gdzie najlepiej zaczerpnąć informacji o takiej dotacji?
-
niobe25
2010/05/15 09:11:46
Zdecydowanie więcej projektów określa jako grupę docelową bezrobotnych. Jest to zrozumiałe ze względu na możliwość samozatrudnienia. Informacji na temat instytucji do ktorych można sie zgłaszać należy poszukiwać na stronach WUP lub Urz. Marszałkowskiego w zależności od województwa. Dla wyjaśnienia podaję link:
funduszeunijne1.blox.pl/2010/02/Dotacje-unijne-na-rozpoczecie-dzialalnosci.html
-
2010/05/17 12:42:29
Witam
Mam pytanie , mianowicie chodzi o to czy mogę ubiegać sie o częściowe dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej konkretnie na minibowling?
-
niobe25
2010/05/19 17:15:51
A co to jest ? Kręgielnia? Może Pani spróbować. Pozdrawiam.
-
2010/07/19 10:02:01
Witam,
Zarejestrowałem działalność gospodarczą z datą rozpoczęcia 01.07.2011 czyli za rok. Czy mam jeszcze szansę na dotacje unijne i z urzędu pracy?
-
2010/08/16 19:44:40
Witam, mam kilka pytan zwiazanych z dofinansowanie na rozpoczecie dzialalnosci gospodarczej. Po pierwsze, czy starajac sie o dofinansowanie w miescie X (wynika to z miejsca zameldowania) i tam tez deklarujac siedzibe firmy moge prowadzic fatyczna dzialalnosc w miescie Y (oddalonym o ponad 100km) Dodam, iz firma mialaby swiadczyc uslugi zwiazane z nauka jezyka angielskiego z dojazdem do klienta. Faktycznie wiec mieszkalabym i pracowala w miescie Y (nie mam mozliwosci ubiegania sie o dotacje w miescie Y z powodu braku mozliwosci zameldowania) czy moze to stanowic problem z trakcie ewentualnej kontroli z PUP? Po drugie, czy moge zdeklarowac jako srodki wlasne posiadanie samochodu jesli nie posiadam aktu wlasnosci? (wlascicielem auta jest ojciec ktory uzycza mi samochodu)?
-
niobe25
2010/08/17 16:14:16
Z całym szacunkiem droga Pani prosze się pytać o takie rzeczy w Wupie, ewentualnie w instytucjach pozarzadowych realizujących projekt dla rozpocz. dzial. gospod. Tam udzielą informacji:).
-
2010/10/17 18:36:35
A jak wygląda sytuacja gdy 2 osoby bezrobotne, które spełniają ww wymagania, chcą utworzyć spółkę i pozyskać na rozpoczęcie działalności gospodarczej środki finansowe z WUPu. Czy przysługują im środki z tego tytułu, jakie inne wymagania muszą spełniać itd.?
-
niobe25
2010/10/21 19:00:53
Po pierwsze musimy pamietac, ze dzialanie to ma charakter regionalny.
Zestaw pytań i odpowiedzi znajdzie Pan na stronie wlasnego Wupu badz pytac sie juz u samego zrodla, czyli instytucji realizujacej projekt.
W moim wupie wyglada to tak: moznba zawrzec umowe spolki cywilnej ale z uczestnikiem tego samego projektu.
Radze jednak sie dopytac we wlasnym wupie, bo moga byc rozne wymagania.
-
2010/10/28 17:29:48
Witam,

Chciałabym się dopytać czy osoba, która zawiesiła działalność kilka lat temu może ubiegać się o dotację? Miałam działalność przez zaledwie kilka miesięcy od listopada 2008 do lutego 2009. Czy fakt, że jestem samotną matką ma wpływ na decyzję?

Pozdrawiam,
Kasia
-
2010/11/05 20:49:42
Dzień Dobry mam pytnie mam 27 lat i chciałbym rozpocząć swoją działalnoś a manowicie otworzyć wulkanizaje oraz wymianę oleju filtrów klocków hamulcowych w mojej wiosce która liczy około 1500 mieszkańców. Pytanie jest takie pracuje i mam umowe o pracę i czy jakbym się zarejestrował w PUP to czy mogę od razu po zarejestrowaniu się jako bezrobotny złożyć wniosek o dotacje ? Dziękuje i Pozdrawiam
-
niobe25
2010/11/06 10:09:29
Dotacja z PUP nie jest dotacją uniną wobec czego odsyłam na informację do w/w urzędu.
Można powalczyc o dotacje z PROWU - tworzenie i rozwoj mikroprzedsiebiorstw na terenach wiejskich ( jesli ten teren do talich sie zalicza).
Można powalczyc o dotację unijnę ale teraz pieniadze w wielu woj. sie koncza na wsparcie samozatrudnienia i jesli juz jakies sa to obejmuja one osoby dlugotrwale bezrotne badz w wieku 45 + czy kobiety wracajace na rynek pracy po urodzeniu dziecka. O wszytkich tych sprawach mozna poczytac na moim blogu badz poszukac informacji w internecie.
-
2010/11/12 13:47:33
Witam
mam 23 lata a mój kolega 24, jestesmy technikami budownictwa, i w tej branzy wsólnie chcemy zalozyc firme (budowy domów od zera). Jakie mamy szanse, na jakie i jak wysokie dotacje mamy liczyc jako spółka??
pozdrawiam
Leszek
-
niobe25
2010/11/13 09:18:26
Pieniądze na rozpocz. działalności gospod. zaczynają się już konczyć, ale wszystko zależy od wojew. - taka samo jak warunki udzielania tych dotacji. Dlatego najelpiej zajrzeć na stronę Wupu bądż Urz. Marszałkowskiego - różnie to jest w innych woj.
Ogólnie wsparcie idzie do osob najbardziej zagrozonych: bezrobotnni, osoby po 45 r. ż., przed 25 r.ż, kobiety wracające na rynek pracy po urodz. dziecka.
Najlepiej wejść na zakladke w moim blogu dotacje na rozpocz. dzialalnosci gospod i poczytać, a juz na pewno zalecam strone Wupu lub Urz. Marszal, poniewaz dzialanie 6.2 PO KL ma charakter regionalny, a nie jest jednakowy na cala Polske.
-
niobe25
2010/11/13 09:19:49
Ps. W moim wojew. dopuszczalna jest spolka cywilna.
-
dlrs
2010/11/16 22:39:42
Halllo!!! mam pytanie.Bo moj znajomy stara sie o dotacje z ue na rozkrecenie działalności i musi jego firma przetwac rok bo innym razem bedzie musiał po roku oddac całe pieniedze .Prosi mnie abym poswiadczyła ze po otrzymaniu tej kwoty on nigdzie nie ucieknie .Tak samo 2 osoba jest jego chrzestna .Osoba taka musi pracowac na stałe i nie moze miec zadnego kredytu .Zastanawiam sie czy jak mu by odbiło i uciekł by bo interes mu nie wyszedł czy ja z ta 2 os która poswiadczyła ze nigdzie nie ucieknie czy bedziemy musieli zwrócić te pieniadze za niego ????
-
niobe25
2010/11/18 19:22:31
Witam.
Żyranci tutaj jak wszędzie indziej żyranci: spłacają długi za osoby, ktore tego nie robią.
-
2010/12/04 18:02:38
Witam!!! W maju będę pisał maturę. Chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli w czerwcu zarejestruje sie jako bezrobotny w UP to czy mam prawo starać się o dotacje (chyba w wysokości 18 tyś). Jednak od poazdziernika wybieram się na Uniwersytet Śląski (studia dzienne). Czy takie coś przejdzie? Ja chciałbym kontynuować naukę a do pracy przyjąc pracownikia. JAk taka sytuacja odnosi sie do dofinansowania z UE 6.2 Pozdrawiam
-
2010/12/04 18:03:09
Witam!!! W maju będę pisał maturę. Chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli w czerwcu zarejestruje sie jako bezrobotny w UP to czy mam prawo starać się o dotacje (chyba w wysokości 18 tyś). Jednak od poazdziernika wybieram się na Uniwersytet Śląski (studia dzienne). Czy takie coś przejdzie? Ja chciałbym kontynuować naukę a do pracy przyjąc pracownikia. JAk taka sytuacja odnosi sie do dofinansowania z UE 6.2 Pozdrawiam
-
2010/12/11 15:24:13
witam wszystkich.
w ciągu ostatnich siedmiu lat bylem zatrudniony poza granica jako kierownik firmy budowano- remontowej , w tym okresie dużo się nauczyłem . chce powrócić do kraju i założyć własna firmę , mam sporo narzędzi , myślałem o zatrudnieniu ok. pięciu osób , potrzebuje samochód dostawczy i rusztowanie . pochodzę z malej wioski. słyszałem coś iz unia pomaga osobom które wracają do polski by tu rozpocząć działalność.
-
2011/01/01 13:30:15
WITAM
prowadzę działalność gospodarczą w spółce sc i chcę otworzyć jeszcze jedną działalność ( usługową) tylko na siebie i chciałbym wiedzieć czy przysługuje mi dotacja z unii jeśli tak to proszę o wiadomość, w której firmie mogę się starać o dotacje czy w tej w spółce czy w nowej?
Z góry dziękuję za podpowiedź
Życzę Szczęśliwego Nowego Roku całej redakcji i wszystkim czytelnikom
Grzegorz
-
2011/01/05 14:58:42
Witam
Mam pytanie. jestem studentem (ale ukończyłem 26 rok życia). Chciałbym założyć działalność gospodarczą polegająca na przetwarzaniu produktów rolnych (karma dla drobnych zwierząt). Jest to działalnośc rolnicza-czy płaciłbym wtedy KRUS czy ZUS? Nie mam rolniczego wykształcenia i czy przysługiwałaby mi dotacja na rozpoczecie działalności w wysokosci 40000zł. Z wczesniejszych postów wywnioskowałem, że po roku działalności mógłbym ubiegac sie o dotacje w wysokości maksymalnie 300 000 na zakup maszyn (bardziej zaawansowanych), które wiazałyby się z zatrudnieniem nowych-3 pracowników. i kolejne pytanie...zameldowany jestem w gminie wiejskiej, ale wieś przekracza 20 000 mieszkańców. czy moge w związku z tym ubiegac się o te dotację? Dziękuje za odpowiedź.
-
2011/01/09 20:39:11
Witam,
Mój syn (inżynier informatyk) nie mogąc znaleźć pracy w swoim zawodzie chce się przekwalifikować na inny zawód (elektryk) i skorzystać ze szkoleń finansowanych przez Unię, aby potem móc otworzyć swoją działalność gospodarczą. Zarejestrował się w Urzędzie Pracy (jako bezrobotny i chętny na szkolenie) i od ponad pół roku Urząd informuje go (na piśmie!), że żadne szkolenia w interesującym go zakresie nie odbyły się. Jednocześnie Urząd Pracy nie pozwala mu na samodzielne znalezienie odpowiedniego szkolenia, bo wówczas, jak informuje, nie będzie mu przysługiwać finansowanie szkolenia ze środków unijnych. Czas ucieka, a sprawa stoi w martwym punkcie. Tymczasem środki masowego przekazu ciągle informują o tym jak łatwy jest dostęp do szkoleń i pomocy na rozpoczęcie działalności. Będę wdzięczna za odpowiedź jak to zrobić? Gdzie się udać?
-
2011/01/18 16:35:47
Witam!
Mam parę pytań dotyczących dofinansowania Unijnego na rozpoczęcie swojej działalności. Otóż:
1. Jestem studentem (dziennym) i zastanawiam się z jakiego (jeśli mogę dostać pieniądze z UE) projektu mam skorzystać aby uzyskać wparcie finansowe na utworzenie swojej firmy? Dokładnie ma być to kręgielnia. Popyt jest dość spory gdyż w regionie są zaledwie dwie.
2. Jeżeli ja jako student nie mogę zrobić to z jakiego projektu może skorzystać osoba bezrobotna po to aby otworzyć biznes który wymieniłem wyżej?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
-
2011/01/26 09:09:27
Cóż za bezsens - Minister pracy i polityki społecznej przyznaje środki na AKTYWNE FORMY ZWALCZANIA BEZROBOCIA - a ja za chwile z głodu i chłodu padnę. Trzy miechy czekaj aż łaskawie dają ci dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.Już 8 m-cy czekałem na szkolenie z programu " obierz dobry kurs ", teraz czekaj na dotacje, zasiłek już przeszedł, pracy ci nie wolno podjąć- więc co? zdychać!!!!. Chociażby pomostowe dali na ten czas.....pomysł na własny biznes mam Ok, dlaczego tak twierdzę?, ano zainteresowanie moim pomysłem jest bardzo duże. Jeszcze nie mam otwartej działalności a klienci czekają. Pytam się- czemu to tak wszystko musi długo trwać?
-
2011/01/26 17:06:37
W 2008r odbyłam szkolenie z PUP finansowane z EFS Kapitał ludzki. Wczoraj jak się pytałam o dofinansowanie na założenie własnej działalności z EFS to mi odmówili tłumacząc się tym szkoleniem i że drugi raz tej samej osoby nie mogą wysłać do tych samych środków finansowania. Kazali czekać na środki funduszu pracy. Chciałam się dowiedzieć czy mają rację. Cały czas od trgo szkolenia jestem bezrobotna. Nigdy nie korzystałam z dofinansowań. Proszę o odpowiedź.
-
2011/01/28 14:17:33
witam otwieram dziełalnosc gospodarcza we własnym domu ma to byc mały sklep spozywczo-monopolowy i chciałabym starac sie o dotacje unijną mam pytanie czy jesli mam komornika wzwiazku z niespłaceniem pozyczki czy moge ubiegac sie o taka dotację.i gdzie moge sie o naią starac proszę o odpowiedz .pozdrawiam
-
2011/02/13 17:41:59
witam:) założenie własnej firmy z pomocą dotacji polecam żeby bardzo dokładnie rozważyć. Trzeba być 1 rok osobą niepracującą i zarejestrowaną w Urzędzie Pracy. Każdy pomysł można rozważyć i kto wi może sie uda:) Mi się udało dostac dotacje na 35 000 zł ale niestety nie wyszło mi i po 4 miesiącach musiałam zamknąć działalność:(. cały stres w związku z szybkim załatwieniem wszystkiego spowodował że nie obliczyłam ze 100% dokładnością wszystkich kosztów. i stało sie tak że teraz minął rok a ja dalej spłacam dotację... co zarobię to muszę spłacać.. i to jest większy stres.. Moje koleżanki którym udało się otworzyć działalnośc po roku czasu zamknęły bo się nie opłacało.. Polecam żeby dokładnie wszystko przemyśleć.. teraz wiem że wolę iść na 8 h do pracy i spać spokojnie:) nikomu nie życzę takiej porażki w życiu.. bo 35 tys zł to bardzo dużo.. jeśli ktos ma pytania jak dostać dotację mogę wszystko napisać:)
-
2011/03/15 14:45:04
pat-i21
Ja właśnie zamierzam skorzystać z takowej pomocy z Unii.. take chciałbym się jakoś się dowiedzieć więcej na ten temat najlepiej do Ciebie
Pozdrawiam
-
2011/03/19 11:22:10
Witam serdecznie przykre że Tobie się nie udało. PYTANIE DO pat-i21
Mam prośbę piszesz że powiesz jak to załatwic wydaje mi się że mam plan dośc dobry taki który powinien się wypełnic,lecz nie mam pojęcia od czego zacząc i jak to załatwic.Bardzo proszę o radę.
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
-
2011/04/05 18:02:45
Ja już opdośiłem z tym dofinansowaniem, to nie jest takie piękne jak sę wydaję
-
2011/09/18 12:51:17
Witam. Mam pytanie jestem właścicielką małego gospodarstwa rolnego od 03.2011 otrzymałam dotacje unijną młody rolnik.Chciała bym założyć własną działalność,nie mogę złożyć wniosku na ,,Różnicowanie działalności nierolniczej" ponieważ nie mam 12m-cy KRUSU proszę o odpowiedz. Z jakiego programu mogę skorzystać.Utrzymanie się małego gospodarstwa prowadzącego tylko produkcje roślinną jest ciężkie i chciała bym się rozwinąć i poprawić swoją sytuację materialną.
-
2011/09/21 14:03:30
Witam, chciałam się upewnicz, czy dobrze rozumiem. Jeśli w przeszłości miało się działalnośc gospodarczą, ale się ją zamknęło, to czy można w ogóle występować o dotacje, jeśli ponownie chciałoby sie założyć firmę?
dzięki
-
atena123202
2012/01/23 21:23:22
Mam pytanie. Mam 23 lata i chcę założyć własny sklep internetowy rozumiem że kwalifikuję się do dotacji, i ale czy dostałabym je na zakup laptopa i zakupu pierwszego towaru do sprzedaży i czy mogłabym jeszcze liczyć na pomostowe na pokrycie internetu i ZUS-u?
-
niobe25
2012/01/25 14:26:54
Witam Panią.
W pierwszej kolejności pokrywane są opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Do takich zaliczamy np. składki ZUS, czynsz, opłaty za media, usługi księgowe itp.
Ze wsparcia pokrywany jest zakup środków trwałych, w tym także zakup towarów z przeznaczeniem na sprzedaż.

-
2012/02/22 10:31:47
Witam Serdecznie,

Poszukuję projektów na założenie własnej firmy (sklepu internetowego). Zajmuję się tym już jakieś 3 m-ce. Niestety mam za mało adresów, gdzie takie projekty mogą się pojawić. W dniu dzisiejszym przepadł mi kolejny. Wiem, że jest ich znacznie więcej. Tak więc jeśli ktoś zna jeszcze jakieś adresy to bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Strony na których staram się regularnie sprawdzać aktualności:

www.mazowia.eu
www.efs.gov.pl/
www.funduszeeuropejskie.gov.pl/

Pozdrawiam,
Tomasz
-
niobe25
2012/02/25 11:19:33
Witam
W zależności od wojew. należy zajrzeć na strony wojewódzkich urzędów pracy bądź urzędów marszałkowskich - głównie interesują nas listy instytucji, które udzielają dotacji na rozpoczecie dzialalności gospod. z działania 6.2. Po drugie firmy, które pozyskują dotacje też często prowadzą takie projekty, więc trzeba trochę poszukać głębiej w sieci.
-
niobe25
2012/02/25 11:24:08
Dodam, że dla mazowieckiego wygląda to tak:
pokl.mazowia.eu/zaloz-firme-z-funduszy-unijnych-krok-po-kroku/zaloz-firme-z-funduszy-unijnych-krok-po-kroku.html

pokl.mazowia.eu/instytucje/listy-instytucji-szkoleniowych-wdrazajacych-projekty-w-ramach-dzialania-6-2-po-kl.html

I chyba wszystko już jasne :)
-
2012/02/28 15:20:33
Witam!Chciałam by założyć własna działalność chodzi o sklep (ubrania, torebki buty,sztuczna biżuteria), jestem na bezrobotnym od paru lat bo wychowuje syna ale teraz skaczy 3 latka i chce wrócić na rynek pracy( mam 25 lat) i chciałam sie dowiedzieć jakie mam szanse żeby ubiegać sie o dotacje z unii .Pieniążki chce przeznaczyć na zakup potrzebnych rzeczy do sklepu.Pozdrawiam
-
niobe25
2012/03/03 22:01:50
Witam
Teoretycznie spełnia Pani kryteria zakwalifikowania się do powyższych projektów. Co do dofinansowania - dobry bisnesplan + jakiś nietypowy pomysł na taki sklep zwiększyłby szanse.
-
2012/03/06 12:38:16
witam serdecznie,
mam 24 lata i jestem osobą bezrobotną. Chciałabym otworzyć sklep internetowy z dekoracjami do domu oraz z wyrobami rękodzielniczymi (szycie, haftowanie). czy na ten cel mogę pozyskać dofinansowanie z unii?
-
2012/10/01 20:58:05
Witam.Planuję małą rodzinną agroturystykę.Planuję to rozbudowując istniejący stary dom,w ktorego częsci możnaby wygenerować 2 lub trzy pokoje dla turystów.Teren jest dość atrakcyjny(w pobliżu rzeka,zalew,góry).Myślę także o postawieniu 2 lub trzech domków drewnianych na ogrodzie przyległym do posesji z myslą o wędkarzach.Nie mam wystarczającej gotówki..,czy w związku z tym móglbym starać się o dofinansowanie z UE,i ewentualnie jakie..?Dom oraz cały teren należy do mamy(emerytka) mojej żony.Na kogo najlepiej zarejestrować firmę?Czy nie bez znaczenia byłoby posiadanie ziemi uprawnej,itp...Proszę o przydatne informacje.Z góry dziękuję.PM(matysss72@gmail.com)
-
2012/10/02 22:26:47
Witam!
Razem z moją znajomą chciałybyśmy otworzyć sklep obuwniczy. Ja mam 27 ona 28 lat. Czy istnieje taka możliwość abyśmy obie mogły się starać o dofinansowanie na jedną firmę?
-
2012/11/04 18:11:13
Witam chciałbym przejąć firmę po moim teściu który postanowił już sobie odpocząć , branża elektryczna dodam że firma z bardzo dobrą renomą i od zawsze na rynku .
chciałbym wnieść pewne poprawki czyli zatrudnić ludzi doposażyć firmę w nowoczesny sprzęt ! to takie podstawowe zmiany !
Ale jak można się domyśleć wszystko kosztuje potrzebuję kasy, czy mam szansę dostać jakąś dotację z unii ? i czy ktoś byłby w stanie pomóc w uzyskaniu takowej? będę wdzięczny za odpowiedz !!!
Pozdrawiam
-
2012/11/17 07:54:46
Witam chciałbym zapytac mianowicie o rozpoczecie działalnosci gospodarczej sprzedaż urzywanych mebli i ogólnie rzeczy jakto sie potocznie mówi z drugiej reki , co mi przysługuje na jakich zasadach i jak sie o to postarac , i czy transpotr rzeczy z zagranicy można wrzucic w wydatki dziękuje z góry za odpowiedz pozdr.
-
2013/02/13 17:59:07
Witam,mam takie pytanie może ktoś bedzie mogł mi pomóc!Chcę otworzyc lokal gastronomiczny kebab w woj.pomorskim czy mam jakieś szanse na dotacje unijna?
I czy jak wynajmę lokal użytkowy kebab z wyposażeniem to mam szanse na dotacje?Z góry dziękuje za pomoc!
-
2013/04/15 21:31:34
Witam chciałbym zająć się produkcją nadruków na koszulkach. Jestem osobą pracującą i studentem. Czy jest możliwość dotacji ?
-
2013/07/20 17:05:52
Witam
Chciałam zapytać czy mogę starać się o dofinansowanie unijne jeśli jestem zameldowana na wsi a działalność chcę otworzyć w mieście oddalonym o 100km (bo tam mieszkam ale nie jestem tam zameldowana)? I czy w każdym momencie mogę złożyć podanie o dofinansowanie czy są jakies terminy?
Z góry dziękuję za odpowiedz
pozdrawiam
-
2013/09/27 20:17:12
Witam
Chciałam zapytać czy mogę starać się o dofinansowanie unijne jeśli jestem zatrudniony. Chciałbym otworzyć firmę jednoosobową, która zajmuje się usuwaniem wgnieceń blacharskich z samochodów bez lakierowania. Czy UE Dofinansowuje kurs+narzędzia
(kurs 12.000zł)(narzędzia 8.000zł) czy jest możliwość uzyskania pełnej kwoty i czy można taką firmę prowadzić w prywatnym garażu .
-
2014/04/28 18:57:25
Witam,
mam 36 lat i chciałabym otworzyć działalność która ma polegać na sprzedaży internetowej.
Proszę o informację czy mam możliwość otrzymać takie wsparcie ponieważ czytałam że ne tego typu działalność ciężko o dotację.
Jakie dokumenty muszę wypisać i gdzie je złożyć.
-
2014/05/09 21:22:57
witam serdecznie

Moje pytanie brzmi: czy mieszkając za granicą,moge starac sie o dofinansowanie z Uni i otworzyc salon fryzjerski w Polsce? oczywiście jak bedzie otwarcie to dopiero wrócic do Polski na stałe.
-
2016/10/27 04:22:10
Czy potrzebujesz pilną pożyczkę spłacić rachunki i rozliczenia długów jeśli tak napisz do nas dzisiaj na: ramseydickson@outlook.com
-
2016/10/27 04:25:35
Czy potrzebujesz pilną pożyczkę spłacić rachunki i rozliczenia długów jeśli tak napisz do nas dzisiaj na: ramseydickson@outlook.com
-
2017/11/03 18:16:06
Cześć,

Jesteśmy tu po raz kolejny, aby kupić nerki dla naszych pacjentów i zgodzili się zapłacić dobrą sumę pieniędzy każdemu, kto chce ofiarować nerki, aby je uratować i tak Jeśli jesteś zainteresowany byciem dawcą lub chcesz uratować Życie, musisz napisać do nas na e-mailu poniżej.

Jest to okazja, aby być bogatym w porządku, zapewniamy i gwarantujemy 100% bezpieczną transakcję z nami, wszystko odbywa się zgodnie z prawem nakłaniającym dawców nerek.
Więc marnuj więcej czasu, uprzejmie napisz do nas na irruaspecialisthospital20@gmail.com

Irrua Specialist Teaching Hospital.
Zobacz, gdzie możesz znaleźć przykłady projektów
Zobacz, gdzie możesz zasięgnąć informacji
Kliknij, aby się ze mną skontaktować
Kliknij, aby wejść na forum