Praktyczne porady dotyczące pozyskiwania dotacji z funduszy unijnych.
Blog > Komentarze do wpisu

Dotacje unijne na budowę domu, lampy solarne, przydomowe oczyszczalnie ścieków, wiatraki i pompy ciepła

Co do zasady osoby fizyczne zostały wykluczone z możliwości ubieganie się o dotacje unijne  na budowę domu czy też finansowanie działań proekologicznych ( lampy solarne, wiatraki, pompy ciepła, przydomowe oczyszczalnie ścieków).   Działania takie są finansowane jednak z środków krajowych.  Umożliwiają to programy przygotowywane przez  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska czy też Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska.  O dofinansowanie działań proekologicznych  z środków unijnych mogą  się starać jednostki samorządu terytorialnego, które z kolei mogą pomóc finansowo mieszkańcom w zakupie np.  kolektora słonecznego.  W tym wypadku ważna jest aktywność  władz samorządowych. Informacji należy szukać we właściwym urzędzie miasta czy gminy.*

*źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl

Zobacz także:

Dotacje unijne na odnawialne źródła energii

niedziela, 26 lipca 2009, niobe25

Komentarze
2011/01/19 10:36:14
Witam.
W sprawie dofinansowania eko szamba, czy solarów przeszedłem drogę przez mękę, a i tak ostatecznie się poddałem. Ponieważ mieszkam w gminie w której urzędnicy robią wielkie oczy na słowo dofinansowanie proekologiczne i odsyłają do Urzędu Wojewódzkiego. Tak czy inaczej okazało się, że w tej materii nie istnieje konstytucyjna zasada równości, gdyż ja Jan Kowalski z powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego nie mogę uzyskać takiej pomocy jak Jan Nowak np. ze Świętokrzyskiego, a to za sprawą gapiostwa władz powiatowych, na które i tak ja szary obywatel wpływu żadnego nie mam. Tak czy inaczej solary i eko szambo zrobiłem za swoje bo warto, a pomoc unijną można sobie wiecie,gdzie włożyć skoro zależy od tego gdzie się akurat zamieszkuje.
-
2012/08/16 00:57:45
warto być na bieżąco z tymi dotacjami, bo będzie takich coraz więcej.

---
www.kolektorysloneczne.waw.pl/
-
2012/11/27 16:59:27
Dofinansowanie to bardzo dobra sprawa, zwłaszcza jeśli mowa o systemach solarnych jak kolektory słoneczne. Cennik baterii słonecznych zależy oczywiście od producenta u którego kupujemy daną instalację, ale zazwyczaj nie jest to jednak tania sprawa. Aczkolwiek przy odpowiednim dofinansowaniu jest to dobra inwestycja, która szybko się zwraca, gdyż systemy solarne znacznie obniżają koszty związane z produkcją ciepła w naszych domach.
-
2013/01/12 23:59:19
Znajomy dostał dotacje na kostke brukową pod firma wiec sie da

Szukanie informacji na blogu

Wiele informacji na temat dotacji unijnych - posegregrowanych tematycznie w kategoriach i zakładkach - znajdziecie Państwo wchodząc na główną stronę bloga, mieszczącą się pod adresem http://funduszeunijne1.blox.pl/html. W każdym poście staram się zamieścić informację, jaka instytucja przyznaje dofinansowanie. Uwaga! Nie prowadzę profesjonalnego doradztwa ani punktu informacyjnego, zatem proszę kierować pytania do pracowników instytucji dofinansowujących dane przedsięwzięcia. Blog zawiera podstawowe informacje na temat działań z jakich mogą korzystać beneficjenci dotacji unijnych. Nie zastępuje szczegółowych wytycznych jakimi kierują się instytucje przyznające dofinansowanie! Ponadto niestety wiele informacji sie dezaktualizuje z czasem, a ja bloga nie aktualizuje niestety. W związku z tym zachęcam osoby poszukujące szczegółowych informacji do korzystania z profesjonalnych punktów informacyjnych (adresy dla poszczególnych województw są podane na stronie bloga) i wyszukiwarki dotacji unijnych.

Geneza funduszy unijnych

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. Fundusze strukturalne są instrumentem realizacji polityki regionalnej Unii Europejskiej, nazywanej również polityką strukturalną. Rolą funduszy strukturalnych jest zwiększanie spójności społecznej i gospodarczej państw członkowskich Unii poprzez wspieranie regionów słabiej rozwiniętych. Polska przystępując do Unii Europejskiej stała się odbiorcą pomocy oferowanej w ramach wspólnotowej polityki regionalnej. Ponadto istnieje Fundusz Spójności będący instrumentem finansowym UE, nienależącym do Funduszy strukturalnych.

biznes plan do Urzędu Pracy