Praktyczne porady dotyczące pozyskiwania dotacji z funduszy unijnych.
Blog > Komentarze do wpisu

Czy można łączyć dotację z Powiatowego Urzędu Pracy z dotacją z działania 6.2 PO KL?

Wiele osób, które planują założyć własną działalność gospodarczą zastanawia się, która dotacja jest bardziej korzystna lub czy można ubiegać się w tym samym czasie z obu możliwości wsparcia finansowego. Pierwsze co powinniśmy odróżnić to fakt, że dotacja w ramach działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki finansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego - jest dotacją unijną, natomiast dotacja z PUP przyznawana nam jest z Funduszu Pracy, który jest funduszem krajowym ( tak jak np. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czy Fundusz Alimentacyjny). Zarówno dotacje unijne jak i z Funduszu Pracy wymagają złożenie podobnych dokumentów takich jak: wnioski, biznesplany oraz inne załączniki.

 

 Jak napisałam już wcześniej na swoim blogu maksymalna kwota dofinansowania jaką możemy uzyskać w ramach z działania 6.2 PO KL to 40 tyś zł, natomiast w PUP jest to sześciokrotność średniego wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Należy podkreślić, że chcąc ubiegać się o dotację z Powiatowego Urzędu Pracy musimy posiadać status bezrobotnego oraz spełnić inne warunki, o których napisałam tutaj. Natomiast, jeśli zdecydujemy się walczyć o dotację unijną musimy się liczyć się z tym, że chętnych jest więcej niż miejsc w projekcie (jednak mogą to być też osoby pracujące, jeśli sam projekt to z góry zakłada), a ponadto preferowane są   osoby: do 25 r. życia, niepełnosprawni, zamieszkujące w gminach wiejskich i miejsko – wiejskich oraz mieszkańcy miast do 25 tyś zamierzających podjąć zatrudnienie w obszarach niezwiązanych z produkcją rolną i zwierzęcą, osoby pozostających bez zatrudnienia przez okres co najmniej 12 kolejnych miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat, kobiety ( w tym zwłaszcza powracających oraz wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, osoby po 45 r. życia ( należy spełnić choć jeden z warunków, aby zwiększyć swoje szanse na zakwalifikowanie się).

Jak pokazuje doświadczenie łatwiej jest pozyskać dotację z Powiatowego Urzędu Pracy.

Uwaga! Każdy Powiatowy Urząd Pracy może wyznaczyć szczegółowe warunki ubieganie się o wsparcie finansowe, dlatego też należy zasięgać informacji w PUP, w którym jesteśmy zarejestrowani.

Kolejną różnicą w obu dotacjach  jest kwestia dofinansowanie zakupu samochodu. O ile w ramach działania 6.2 PO KL jest dopuszczalny zakup środków transportu, uznanych za niezbędne dla prowadzenia działalności gospodarczej i odpowiednio uzasadnionych przez wnioskującego (za wyjątkiem podejmowania działalności w sektorze transportu towarów – taką interpretację znalazłam na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi), to koszt zakupu samochodu w ramach dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy nie zostanie nam sfinansowany.

Uwaga! Nie ma możliwości łączenia dotacji w ramach działania 6.2 PO KL z dotacją uzyskaną z PUP.

Decydując się ostatecznie na ubieganie się o jedną z  dotacji zostaniemy poproszeni o podpisanie oświadczenia, że nie ubiegamy się o inną dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej  gdzie indziej. Po pewnym czasie nasze  firmy jednak będą się  mogły ubiegać o dotacje na rozwój firmy z Regionalnych Programów Operacyjnych lub np. w PUP o refundację kosztów związanych z zatrudnieniem bezrobotnego.

Zobacz inne artykuły o dtoacjach unijnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

sobota, 07 listopada 2009, niobe25

Polecane wpisy

Komentarze
2010/01/21 08:56:56
Bardzo dużo rzeczy dowiedziałam się na tym blogu, ponieważ jestem w trakcie załatwiania dotacji unijnych .
-
niobe25
2010/01/21 09:55:45
Staram się prowadzic bloga kladac nacisk na poprawnosc merytoryczną, jednak zalecam jednak zawsze ostateczne sprawdzanie informacji w instytucjach zajmujacych sie danym dzialaniem. Fajnie, ze blog kogos zaktywizowal do dzialania. Szkoda ze ja mimo wiedzy jakos waham sie z zalozeniem wlasnej firmy:).
-
lukasz.sikoraa
2010/07/28 18:42:32
Ja osobiście polecam dotację z PUP-u, jest ją o wiele łatwiej dostać. Chociaż przyznają że dotację pozyskiwała dla mnie wyspecjalizowana w tym firma (Biznesplany.Biz), która zajęła się wszystkim, także wiele pracy nie miałem.
-
niobe25
2010/07/29 10:29:19
Czyżby to była kryptoreklama ? :)

Zobacz, gdzie możesz znaleźć przykłady projektów
Zobacz, gdzie możesz zasięgnąć informacji
Kliknij, aby się ze mną skontaktować
Kliknij, aby wejść na forum