Praktyczne porady dotyczące pozyskiwania dotacji z funduszy unijnych.
Blog > Komentarze do wpisu

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej - część czwarta

Najczęściej zadawanymi pytaniami są te, które dotyczą dotacji unijnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Z tego co zdążyłam zauważyć niejasne jest dla większości internautów kwestia warunków jakie należy spełnić, aby móc się ubiegać o środki unijne. Często pytacie się czy jako student, osoba pracująca, bezrobotna, która chce pozyskać dofinansowanie na taki, a nie inny rodzaj działalności gospodarczej kwalifikuje się do wsparcia z dzialania 6.2 PO Kapitał Ludzki. Chciałam wyjaśnić kilka podstawowych spraw związanych z tym działaniem. Co do zasady każda z tych grup może się ubiegać o dotację, ale nie w ramach każdego projektu. 1. Działanie 6.2 PO Kapitał Ludzki ma charakter regionalny co oznacza, że szczegółowe warunki jakie muszą spełniać osoby starające się o dotację wyznaczane są na szczeblu wojewódzkim. Także kryteria jakie musimy spełniać mogą być różne w różnych województwach.

2.Jakby tego było mało już na terenie samego województwa w ramach różnych projektów zakładających dofinansowanie na założenie własnej firmy określa się różne grupy docelowe. Wojewódzkie Urzędy Pracy lub Urzędy Marszałkowskie na swoich stronach internetowych publikują listę instytucji, do których można się zgłaszać. I jak sami zaraz zobaczycie różne projekty obiecujące wsparcie finansowe określają  odmienne grupy docelowe. Podaję przykład z terenu woj. łódzkiego.

Do kogo możesz się udać

Dla kogo przewidziane są dotacje

Kiedy odbywają się zgłoszenia do projektu

Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego

osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kutnie zameldowane na terenie powiatu kutnowskiego

od 18 stycznia do 2 lutego 2010 r.

Fundacja Inkubator

osoby fizyczne w szczególności bezrobotni i nieaktywni zawodowo z powiatów: łaski, poddębicki, wieruszowski

marzec 2010 r.

Fundacja Inkubator

osoby fizyczne bezrobotne i nieaktywne zawodowo z terenu miasta Łodzi

marzec 2010 r.

Gmina Moszczenica

osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piotrkowie Trybunalskim z terenu gmin: Moszczenica, Wolbórz i Grabica

od marca 2010 r.

HRP

absolwenci rozumiani jako bezrobotne osoby do roku od ukończenia studiów z terenu miasta Łodzi oraz powiatów: łódzki wschodni, łaski, zgierski, pabianicki i brzeziński

czerwiec - sierpień 2010 r.

Instytut Organizacji Przedsiębiorstw i Technik Informacyjnych "InBIT"

bezrobotne kobiety z terenu powiatów:
tomaszowskiego, łaskiego, wieruszowskiego, opoczyńskiego, łęczyckiego, radomszczańskiego, pajęczańskiego i kutnowskiego

od 22 lutego do
31 marca 2010 r.

Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego

osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowo z terenów wiejskich i miejskich do 25 tys. mieszkańców województwa łódzkiego

od 27 stycznia do 10 lutego 2010 r.

Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego

kobiety powyżej 45 r.ż. zamieszkujące powiaty: kutnowski, radomszczański, piotrkowski, bełchatowski, zduńskowolski, opoczyński, pajęczański, skierniewicki

od 27 stycznia do 10 lutego 2010 r.

Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa

osoby bezrobotne (w tym długotrwale bezrobotne), nieaktywne zawodowo i zatrudnione (w tym rolnicy) zamieszkujący na terenie:
- miasta Łodzi i powiatu łódzki wschodni (rekr. kwiecień - maj 2010)
- powiatu zduńskowolskego (rekr. październik - listopad 2010)
- powiatu sieradzkiego (rekr. III - IV kwartał 2011)
- powiatu wieluńskiego (rekr. I - II kwartał 2012)

od kwietnia
2010 r.

Okręgowa izba Pielęgniarek i Położnych w Łodzi

pielęgniarki i położne z terenu województwa łódzkiego (kobiety i mężczyźni) zarejestrowane w ewidencji okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łodzi

luty 2010 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Brzezinach

osoby fizyczne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Brzezinach

1 - 26 lutego
2010 r.

Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne "Ja-Ty-My"

osoby bezrobotne i osoby niepełnosprawne z terenu województwa łódzkiego (projekt dotyczy wyłącznie zakładania spółdzielni socjalnych)

 

* żródło: http://pokl.wup.lodz.pl/index.php/dzialanie-62

 

3. Każda z powyższych instytucji posiada własną dokumentację konkursową.  Oznacza to, że regulaminy ubiegania się o dofinansowania różnią się między sobą, czasami nawet w znacznym stopniu. I tak np. mogą określać rodzaje działalności gospodarczej podlegającej wykluczeniu bądź  np. stanowią, że o dofinansowanie będą mogły się starać osoby z pomysłem na  jedynie wirtualny biznes.

Z tego powodu naprawdę nie jestem wstanie odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania – raczej byłoby to trudne do wykonania.

środa, 10 lutego 2010, niobe25

Polecane wpisy

Komentarze
2010/02/15 17:03:50
Witam. Chciałabym w ramach działania 6.2 otworzyć sklep z artykułami i materiałami stolarskimi (np.płyty stolarskie, okucia itp.). Czy kwalifikowałabym się do tego programu? Chciałabym dodać, że mój mąż prawie 2 lata temu skorzystał z dotacji na rozpoczęcie działalności z PUP i ma firmę produkującą meble, czy nie przeszkadzałoby to?
-
2010/03/24 12:23:32
Hej, mam dla ciebie propozycję współpracy w zakresie Twojego bloga, jednak że nie widzę nigdzie kontaktu piszę na forum. Jeśli byłabyś zainteresowana napisz na: magdalena.witek@kojotybiznesu.pl. Myślę że mamy wspólny cel w pomaganiu przedsiębiorcom. Pozdrawiam.
-
lukasz.sikoraa
2010/08/31 11:41:12
Przydatne zestawienie. Tak jak jednak pisałaś, osoba która chce pozyskać dotację na rozpoczęcie działalności powinna sprawdzić wszystko samodzielnie i na miejscu uzyskać potrzebne informacje. W internecie jest sporo informacji, ale dla kogoś kto nie jest zaznajomiony tą tematyką wydadzą się one masłem maślanym w którym nie bardzo będzie można znaleźć coś wartościowego i sprawdzonego.
-
niobe25
2010/08/31 20:06:49
Niestety informacje z tego bloga zaczynają sie dezaktualizować, wiec lepiej chyba zaufać gazetom, bo informują na bieżąco o zmianach.
Sama nie uwazam sie za experta, blog to moje hobby.
-
2010/10/22 12:09:59
Witam. Chciałabym w ramach działania 6.2 założyć własna firmę, z rodzaju handel obwoźny z artykułami takie jak:kosmetyki,środki czystości, kawy, słodycze itp. Czy kwalifikowałabym się do tego programu?
-
2010/10/22 13:09:05
myśle o spółce dwuosobowej
-
arek6695
2010/11/10 23:13:35
dania.frix.pl/
-
2012/11/07 13:10:02
Dzien dobry,jestem matka,ktora obecnie przebywa na urlopie wychowawczym,mieszkam w duzym miescie w Krakowie,slyszalam ze o dotacje z ue moga starac sie osoby na bezrobociu jednakze po przeczytaniu tej strony dowiedzialam sie ze matki bedace w mojej sytuacji rowniez moga sie starac. Chcialabym otworzyc sklepik z pieczywem,drozdzowkami,ciastkami,ktore sa sprzedawane na sztuke,w dobrej lokalizacji na jakims duzym osiedlu w Krakowie lub kolo przystankow autobusowych,rowniez przydalby sie piec do bulek gdyz czesc bylaby zamawiana mrozonych z piekarni poniewaz zapach pieczonych buleczek przyciaga ludzi,gdyz pracuje od 6 lat w supermarkeciei wiem jak to dziala. Chleb bylby sprowadzany z dobrej piekarni. Stad moje pytanie gdzie moge zlozyc taki wniosek i czy mam szanse na dotacjie z ue. Dziekuje
Zobacz, gdzie możesz znaleźć przykłady projektów
Zobacz, gdzie możesz zasięgnąć informacji
Kliknij, aby się ze mną skontaktować
Kliknij, aby wejść na forum