Praktyczne porady dotyczące pozyskiwania dotacji z funduszy unijnych.
Blog > Komentarze do wpisu

Jak znaleźć firmę doradczą skuteczną w pozyskiwaniu dotacji unijnych?

Skuteczny mechanizm wydatkowania środków unijnych sprawił, że wzrósł popyt na usługi doradcze w tym zakresie. Obecnie firm konsultingowych, zajmujących się w imieniu zleceniodawców procedurą aplikowania o środki unijne i rozliczeniem projektów jest tak wiele, że wybór staje się dość trudny. Osoby, które zamierzają starać się o dotację unijną, a nie czują się na siłach same podjąć wyzwanie, korzystają z usług specjalistów do spraw dotacji unijnych. Jak dobrze wiemy, podobnie jak w każdym innym zawodzie są specjaliści lepsi i gorsi. I w tym wypadku może być podobnie. Skoro zaś decydujemy się zapłacić oczekujemy wymiernych i zadawalających efektów. Jak zatem szukać wiarygodnej i skutecznej firmy doradczej?

Popytaj znajomych.

Nic nie działa tak sprawnie jak poczta pantoflowa. Spytaj się  swoich najbliższych - rodziny i przyjaciół – czy nie korzystali z usług takiej firmy. Jeśli twojemu znajomemu udało się pozyskać dotację dzięki wsparciu  firmy doradczej istnieje duże prawdopodobieństwo, że  być może i Twoim przypadku  tak będzie.

Sprawdź jakimi sukcesami może się pochwalić firma na  oficjalnej stronie internetowej.

Firma pozyskująca dotacje unijne i osiągająca w tej dziedzinie sukcesy zamieszcza taką informację na swojej stronie internetowej. Może ona dotyczyć wartości łącznie pozyskanych pieniędzy z dotacji unijnych bądź zrealizowanych projektów. Taka informacja może być dla beneficjenta dotacji unijnej cenną wskazówką.

Sprawdź rankingi firm doradczych pozyskujących dotacje unijne.

Ranking firm doradczych jak najbardziej wydaje się obiektywnym źródłem, jeśli chodzi                   o ocenę skuteczności danej firmy w pozyskiwaniu środków unijnych. Z publikacją takich rankingów możemy zapoznać się w gazetach czy też portalach internetowych związanych tematycznie z tą branżą.

Droższe usługi doradcze znaczy lepsze?

Drogie i markowe produkty  kojarzą nam się z luksusem i  wysoką jakością. Z pewnością korzystanie z usług firmy doradczej nie należy do najtańszych inwestycji. Jeśli firmie doradczej uda się pozyskać w naszym imieniu dotację unijną nie będziemy żałowali wydanych pieniędzy. Co się jednak stanie, jeśli sprawy obiorą z goła inny kierunek i się nie uda? Zdecydowanie bardziej stracimy angażując wszystkie środki na realizację tego celu niż zyskamy. Zanim wybierzemy firmę doradczą  zastanówmy się – zdecydowanie nie warto się spieszyć, chyba, że ogłoszono już konkurs. Porównajmy  ofertę kilku firm oraz sprawdźmy cennik. Nic nas bardziej nie ochroni jak zdrowy rozsądek i roztropność, a pośpiech bywa złym doradcą.

piątek, 30 kwietnia 2010, niobe25

Polecane wpisy

Komentarze
2010/05/04 13:04:36
witam

Zamierzam otworzyć niewielki pensjonat z centrum spa i rekreacji na terenach wiejskich. Czy jest to optymalny program na dofinansowanie takiego przedsięwzięcia, czy moze istnieją inne ciekawsze formy dotacji? W moim przypadku wysokość dofinansowania o jaką chciałbym się ubiegać byłaby wyzsza, niz opisane 300 tyś zł. Będę wdzięczny za wszelkie informacje. Pozdrawiam Wszystkich
-
niobe25
2010/05/04 19:26:42
Piszę Pan o wsparciu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przyznaję szczerze iż ten program zawsze pozostawal poza kregiem mojego zainteresowania. Tak mozna dostac kwote dofinasowania o ktorej Pan pisal, aczkolwiek kazdy program zawiera pewne okreslenia na co one moga byc wydatkowane: np. budynki, prace budowlane, maszyny, grunt. Nie ma pelnej dowolnosci zakupu za pieniadze unijne, bowiem ogranicz je katalog kosztow kalifikowalnych i niekwalifikowalnych. Nie kazdy program zaklada takie same warunki, wiec o to musialby Pan zapytac w Ag restrukt i modernizacjo rolnictwa, poniewaz ja sie nie orientuje. Po drugiem PO Kapital Ludzki gwarantuje tylko do 40 tys. dofinansowania, lecz jest to o wiele mniej niz w przypadku poprzedniego programu. Z PRO-w mozna dostac tez pieniadza na gospodarstwo agroturystyczne, lecz jaka to jest kwota tego panu nie powiem, niestety moja wiedza sie na tym konczy. Pozdrawiam.
-
2010/05/06 09:45:49
Dziekuję za informacje, będę szukał pomocy w agencji. Pozdrawiam
-
grzegorz_smolkowski
2010/05/07 00:22:29
Podzielę się moimi obserwacjami z punktu widzenia konsultanta z firmy doradczej. Faktycznie najlepszą rekomendacją są polecenia znajomych, jednak nie zawsze znajomi korzystali z funduszy UE. W konsekwencji tego klienci bardzo dużą uwagę przywiązują do referencji - najlepiej osób z tej samej branży.
Kolejnym elementem na który zwracają uwagę nasi klienci jest doświadczenie. Gdy mają pewność, że realizowaliśmy już danego typu projekty z powodzeniem wtedy częściej decydują się na współpracę.
Warto również zwrócić uwagę w czym dana firma się specjalizuje, jakiego rodzaju projekty wykonuje najczęściej. Ważne, aby pasowało to do zamierzeń klienta.

Pozdrawiam
-
niobe25
2010/05/07 09:17:21
Witam. Pana postrzeżenie sa trafne, faktycznie nie uwzglednilam tego w poscie. Czy wobec tego mogę na podstawie pańskich spostrzeżeń wzbogacic swoj post? Ciesze sie, ze skomentowal to ktos kto na tym sie zna-staram sie korzystać z rad doswiadczonych:). Pozdrawiam - autorka bloga.
-
grzegorz_smolkowski
2010/05/10 12:49:48
Witam. Tak, proszę śmiało korzystać. Nie stanowi to żadnego problemu. Pozdrawiam.
-
2010/07/02 13:22:13
witam, chce otworzyc swoja firme gastronomiczna na terenach wiejskich, chcialabym sie starac o 40tys, na dofinansowanie, jest to woj,lubuskie, czy ktos by mi pomogl,prosze bardzo o pomoc, mam juz wybudowany lokal w stanie surowym zamknietym,
-
niobe25
2010/07/02 14:54:56
Witam.
W wiekszości przypadkow nie można dostac dotacji na inwestycje juz zrealizowane.
Co do dotacji można jeszcze siegnac po te, które możemy dostać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacja Rolnictwa. Ten wątek byl poruszany na forum ( można na nie wejsc z mojego bloga).
Kwota dofinansowanie jest duża większa.
A co 40 tys. trzeba szukać instytucji przyznajacych takie dofinansowanie na stronach Wupu czy tez Urz. Marszalk.
Wiecej sie Pan dowie wchodzac w zakladke lub kategorie - dotacje na rozpoczecie dzialalnosci gospodar.
-
lukasz.sikoraa
2010/07/18 17:35:17
Zdecydowanie jestem za polecaniami od znajomych z firm, które już pozyskały dotację dzięki pomocy doradczej firmy specjalizującej się w takiej działalności. Referencje są dobre, ale nie przesadzałbym z ich znaczeniem, chociaż są ważnym elementem przekonania potencjalnych klientów o swojej wiarygodności oraz umiejętności wykonania zlecenia.

Sam znam dwie firmy doradcze, które mógłbym w ciemno polecić, bo po pierwsze wiem jak wykonują projekty dla swoich klientów, a po drugie są po prostu bardzo skuteczne.
-
arek6695
2010/11/11 21:12:33
dania.frix.pl/
-
2010/12/05 00:00:18
Chcę założyc dość duży zakład produkujący ekologiczne paliwa. Potrzebuję środków na budowę hal produkcyjnych i maszyny. Produkcja dotyczy pelletów i brykietu ze słomy, odpadów produkcji leśnej i roślin energetycznych.
-
w-domu
2010/12/10 21:38:21
Jestem ciekawy jak długo musi istnieć firma aby móc ubiegać sie o takie dotacje.
-
2011/03/15 17:38:13
Ja się staram o staż w takim właśnie biurze.
-
bajki_dla_dzieci
2011/06/16 08:45:03
Zapraszam z dziećmi na bajeczki: internetdladzieci.blox.pl
-
2012/10/31 13:25:24
Najlepiej postarać się o dotacje dla przedsiębiorstw samemu. Nic prostszego jeśli jesteś zameldowany w mniejszym mieście. Przeważnie w urzędzie są tam miłe i we wszystkim ci pomogą. Dodatkową korzyścią jest to że stosunek składanych wniosków do liczby przydzielonych dotacje daje ci spore szanse na jej otrzymanie. Gorzej jest w większych miastach typu wrocław, tutaj kwartalnie na 100tyś wniosków przyznają jedynie 50 dotacji tak więc szanse są marne.
Zobacz, gdzie możesz znaleźć przykłady projektów
Zobacz, gdzie możesz zasięgnąć informacji
Kliknij, aby się ze mną skontaktować
Kliknij, aby wejść na forum