Praktyczne porady dotyczące pozyskiwania dotacji z funduszy unijnych.
czwartek, 30 lipca 2009

Przyszedł mi dziś do głowy pomysł. Jak pomyślałam - tak zrobiłam. Czynność była prosta i nieskomplikowana, zatem nie zajęła dużo czasu. I tak powstało coś namacalnego i realnego na bazie pomysłu. Miejsce dla osób zupełnie zielonych w temacie dotacji unijnych i miejsce dla prawdziwych zawodowców.  Forum, gdzie bez przeszkód można dyskutować, wymieniać się doświadczeniami, pytać i radzić. Podaję link do strony:

 

http://www.dotacjeunijnedlaciebie.fora.pl/

 

Stronę dodałam też do wyszukiwarki google, więc powinna być w najbliższym czasie łatwo dostępna. Przypominam, że trzeba się zarejestrować, aby korzystać z forum. Na podany e-mail zostaje przesłany link aktywujący, który należy zatwierdzić, aby być czynnym uczestnikiem forum. W przypadku braku potwierdzenia konto będzie nieaktywne.

 

środa, 29 lipca 2009

Choć idea inkubatorów przedsiębiorczości powstała w latach 70 - tych w Stanach Zjednoczonych, w Polsce ta forma wsparcia osobom  rozpoczynającym działalność gospodarzą jest mało znana. Ze względu na korzyści  jakie dają inkubatory przedsiębiorczości -  tą formą wsparcia zdecydowanie warto się jest zainteresować. Celem inkubatorów przedsiębiorczości jest wspieranie początkujących przedsiębiorstw nie tylko poprzez fachowe doradztwo prawne.  Ta forma wsparcia obejmuje również obsługą administracyjną, organizowanie warsztatów i szkoleń oraz wynajem  powierzchni  biurowych. I co najważniejsze pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój firmy.  Z pomocy takiego stowarzyszenia czy fundacji będącej inkubatorem przedsiębiorczości   może się ubiegać prawie każda firma. Trzeba jednak spełnić określone warunki dotyczące np. okresu prowadzonej działalności. Co do zasady o wsparcie może się ubiegać przedsiębiorstwo z każdej branży, preferowane jednak są firmy, których działalność łączy się z nowoczesnymi technologiami.

W 2003 roku przyjęto następującą definicję inkubatorów przedsiębiorczości.

„Proces rozwoju ekonomicznego i socjalnego, skierowany na doradzanie potenacjalnym i początkującym przedsiębiorstwom, organizowanie i przyspieszanie ich wzrostu poprzez kompleksowy program wspierania biznesu.Głównym celem jest wypromowanie efektywnych przedsiębiorstw, które wyjdą z programu w określonym czasie, zdolne samodzielnie przetrwac finansowo na rynku."

 

W każdym większym mieście powinna działać fundacja będąca inkubatorem przedsiębiorczości i tam przedsiębiorcy powinni szukać pomocy.

Zobacz także inne artykuły na moim blogu dotyczące możliwości pozyskiwania dotacji przez przedsiębiorców

Zobacz artykuły dotyczące pozyskiwania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej

niedziela, 26 lipca 2009

Co do zasady osoby fizyczne zostały wykluczone z możliwości ubieganie się o dotacje unijne  na budowę domu czy też finansowanie działań proekologicznych ( lampy solarne, wiatraki, pompy ciepła, przydomowe oczyszczalnie ścieków).   Działania takie są finansowane jednak z środków krajowych.  Umożliwiają to programy przygotowywane przez  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska czy też Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska.  O dofinansowanie działań proekologicznych  z środków unijnych mogą  się starać jednostki samorządu terytorialnego, które z kolei mogą pomóc finansowo mieszkańcom w zakupie np.  kolektora słonecznego.  W tym wypadku ważna jest aktywność  władz samorządowych. Informacji należy szukać we właściwym urzędzie miasta czy gminy.*

*źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl

Zobacz także:

Dotacje unijne na odnawialne źródła energii

niedziela, 19 lipca 2009

Wiele osób zapewnie zastanawia się nad możliwością finansowania z środków unijnych zakupu samochodu.  Wszystko zależy od tego czy wnioskodawcą jest osoba prowadząca działalność w zakresie transportu drogowego czy też nie.  Niestety przepisy prawa unijnego wykluczają udzielenie dotacji na zakup samochodu dla firm, które prowadzą działalność zarobkową w zakresie transportu towarowego i osobowego.  Natomiast nie ma żadnych zastrzeżeń co do tego, aby firmy tranportowe ubiegały się o dotacje z Regionalnych Programow Operacyjnych na cele nie związane z zakupem samochodów. 

Podmioty nie prowadzące działaności gospodarczej w zakresie transportu bez przeszkód mogą się ubiegać o środki unijne na zakup samochodu w ramach wspomnianego wyżej Regionalnego Programu Operacyjnego. W tym wypadku nabycie samochodu nie powinno stanowić jednak celu głównego projektu. Musi on być jednak ściśle związany z projektem oraz służyć do realizacji celu projektu. Trzeba uzasadnić zakup samochodu i wykazać, że jego nabycie wpłynie korzystnie na rozwój naszej firmy i jej konkurencyjność. Na dodatek możliwy jest tylko zakup specjalistycznego środka transportu (np. sprężarki, pojazdy stanowiące objazdowe punkty usługowe, wózki jezdniowe). O tym czy dany środek tranasportu jest specjalistyczny mo żemy się dowiedzieć w Klasyfikacji środków trwałych.

źródło:funduszeeuropejskie.gov.pl

 

Zobacz także inne artykuły na moim blogu dotyczące możliwości pozyskiwania dotacji przez przedsiębiorców

Zobacz artykuły dotyczące pozyskiwania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Zakładki:
Dotacje dla bezrobotnych
Dotacje unijne dla firm
Dotacje unijne dla rodziny
Dotacje unijne dla rolników
Dotacje unijne dla sportu
Dotacje unijne dla szkół, uczelni i przedszkoli
Dotacje unijne na e-biznes
Dotacje unijne na odnawialne źrodła energii
Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Dotacje unijne na szkolenia, studia podyplomowe i stypendia
Serwisy UE, Blogi UE, Firmy Doradcze, Inne
Środki unijne dla osób niepełnosprawnych
Unia Europejska w pigułce
Zgłoszenie do konkursu blog roku 2011
Zobacz, gdzie możesz znaleźć przykłady projektów
Zobacz, gdzie możesz zasięgnąć informacji
Kliknij, aby się ze mną skontaktować
Kliknij, aby wejść na forum