Praktyczne porady dotyczące pozyskiwania dotacji z funduszy unijnych.

Unia Europejska w pigułce

sobota, 01 sierpnia 2009
Podgladając statystyki mojego bloga, stwierdzam, że informacje na temat dotacji unijnych cieszą się dość sporym zainteresowaniem. Co jednak tak naprawdę Polacy wiedzą o Unii Europejskiej? Czy o tym, że jesteśmy także jej obywatelami przypominamy sobie w związku z kolejnymi szczytami w Brukseli, aferami na linii PO i PiS oraz wyborami do Parlamentu Europejskiego? Czy Polacy pozytywnie kojarzą Unię tylko dlatego, że istnieje możliwość pozyskiwania dotacji unijnych? A kto dokładnie pamięta datę przystąpienia naszego kraju do Unii? Teraz patrząc z perspektywy kilkuletniego członkowstwa jesteśmy już chyba gotowi wydać sprawiedliwą opinię w tej sprawie. Czy w związku z wejściem do Unii w życiu przeciętnego Polaka coś się zmieniło?
poniedziałek, 11 maja 2009
Na budżet Unii Europejskiej składają się składki państw członkowskich, opłaty rolne i cukrowe, cła pobierane na podstawie wspólnej Taryfy Celnej oraz wpłaty oparte na przychodach z tytułu VAT. Wpłaty państw członkowskich są uzależnione od wysokości Produktu Krajowego Brutto. Najwięcej do budżetu Unii odprowadzają zatem najbardziej zamożne kraje m.in. takie jak: Niemcy, Francja, Holandia czy też Wielka Brytania. Jednym z celów Unii Europejskiej jest wyrównywanie różnic w poziome rozwoju między państwami bogatymi, a tymi mniej zamożnymi.
niedziela, 10 maja 2009
Pierwszy etap europejskiej federacji zapoczątkował Plan Schumana ( 1950 r.), który przewidywał utworzenie organizacji zajmującej się współpracą w dziedzinie hutnictwa i górnictwa. W 1951 r. Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy podpisały traktat paryski. Na mocy tego traktatu powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. W 1957 r. te sama państwa podpisały traktaty rzymskie. Powołały one do życia Europejską Wspólnotę Gospodarczą oraz Eurotom – umożliwił współpracę w przemyśle nuklearnym. W wyniku problemów w funkcjonowaniu wspólnot wynikających z przystąpienia nowych członków w 1986 r. podpisano Jednolity Akt Europejski.
sobota, 09 maja 2009

Przez Unię Europejską należy rozumieć polityczne i gospodarcze ugrupowanie, nie mające nic wspólnego np. ze Stanami Zjednoczonymi Europy lub superpaństwem. Państwa wchodzące w skład Unii Europejskiej postanowiły ze sobą współpracować w celu osiągnięcia takich celów jak bezpieczeństwo i dobrobyt. Jednocześnie zachowały one swoją odrębność i niepodległość. Członkowie Unii Europejskiej, aby móc realizować wspólne zadania przekazali swoje niektóre kompetencje. Inaczej mówiąc Unia Europejska to związek państw, który godzi interesy narodowe ze wspólnymi korzyściami gospodarczymi, społecznymi, politycznymi.

 
1 , 2
Zakładki:
Dotacje dla bezrobotnych
Dotacje unijne dla firm
Dotacje unijne dla rodziny
Dotacje unijne dla rolników
Dotacje unijne dla sportu
Dotacje unijne dla szkół, uczelni i przedszkoli
Dotacje unijne na e-biznes
Dotacje unijne na odnawialne źrodła energii
Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Dotacje unijne na szkolenia, studia podyplomowe i stypendia
Serwisy UE, Blogi UE, Firmy Doradcze, Inne
Środki unijne dla osób niepełnosprawnych
Unia Europejska w pigułce
Zgłoszenie do konkursu blog roku 2011
Zobacz, gdzie możesz znaleźć przykłady projektów
Zobacz, gdzie możesz zasięgnąć informacji
Kliknij, aby się ze mną skontaktować
Kliknij, aby wejść na forum